مقایسه چیلر های کولر گازی

مقایسه چیلر های کولر گازی 

چیلرها از مهمترین تجهیزات تولید برودت در ساختمانهای بزرگ محسوب می شوند و شناخت صحیح از این ماشین ها، عامل اساسی در انتخاب تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان می باشد. در این مقاله ابتدا چیلر های مایع معرفی گشته است و برخی از مزایا و مشکلات آنها از قبیل آلایندگی، مصرف انرژی، راندمان، فضای مورد نیاز، تجهیزات جانبی مورد نیاز و … ذکر گردیده است. در نهایت برای یک ساختمان با بار برودتی حدود 1000 تن تبرید، 4 نوع چیلر سانتریفیوژ دور ثابت، دور متغیر، پیچی و جذبی شعله مستقیم دو اثره انتخاب گشته است و اقدام به طراحی سیستم سرمایشی ساختمان براساس هر نوع چیلر گشته است و پس از ریزمتره هر سیستم به تفکیک، به مقایسه فنی و اقتصادی و تحلیل انرژی این انتخابها پرداخته شده است. البته مقایسه بین این سیستم ها تنها در حالتی که امکان استفاده از تمامی آنها امکان پذیر باشد، صورت گرفته است.

مقدمه

مقایسه میزان مصرف انرژی بین ساختمان‌های کشور با مقدار متناظر آن در کشورهای توسعه یافته، گویای فاصله زیاد این دو مقدار است که این تفاوت، تجدید نظر اصولی در سیاست‌های مصرف انرژی در بخش ساختمان را ضروری می‌سازد. توجه به عوامل گوناگونی که در میزان مصرف انرژی گرمایشی وسرمایشی ساختمان نقش دارند، در ارائه راهکارهای صرفه‎‌جویی در بخش ساختمان و کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی، تاثیر فراوانی می‎گذارد.

بررسی‌های صورت گرفته در کشور بیانگر این واقعیت می باشد که بخش خانگی با مصرف بیش از 40% از کل انرژی مصرفی کشور، بالاترین سهم را در میان سایر بخش‌های اقتصادی به خود اختصاص داده، که از این میان بیشترین میزان مصرف مربوط به گاز طبیعی و بیشترین ارزش انرژی مصرفی مربوط به نفت سفید بوده است. شرایط اقلیمی و آب  و هوایی، معماری ساختمان، مصالح ساختمان، راندمان سیستم‎های گرمایشی و سرمایشی، انتخاب صحیح تجهیزات و همچنین کنترل سیستم‎های تهویه مطبوع از عوامل موثر در میزان مصرف انرژی در ساختمان محسوب می‎شوند.. بررسی چیلر های تراکمی و جذبی از دیدگاه انرژی همواره مورد علاقه مهندسین و دست اندرکاران صنعت ساختمان بوده است. میلانی و همکاران در تحقیقی که انجام دادند، به این نتیجه رسیدن که چیلر های جذبی را تنها در مواقعی باید به کاربرد که منابع رایگان انرژی مانند خورشید و زمین گرمایی در دسترس باشد.

متاسفانه تاکنون پژوهشی در مورد چیلرهای تراکمی سانتریفیوژ و مطالعه مزایا و معایب آنها نسبت به سایر ماشین ها نشده است. در این مقاله یک ساختمان مسکونی با بار برودتی 1000 تن تبرید در تهران مورد مطالعه قرار داده شد. چهار نوع چیلر تراکمی سانتریفیوژ دور ثابت و دور متغیر، جذبی شعله مستقیم و پیچی برای تامین بار برودتی ساختمان در نظر گرفته شد و سیستم سرمایش بر مبنای این 4 نوع چیلر، طراحی شد. میزان مصارف انرژی هر سیستم، هزینه های مصارف انرژی هر سیستم، هزینه خرید و نصب تجهیزات محاسبه شد و مورد مقایسه قرار گرفت. لازم بذکر است که در این ساختمان، امکان طراحی سیستم سرمایشی ساختمان براساس تمامی 4 نوع چیلر برای تامین بار برودتی امکان پذیر بوده است.

چیلرها; مزایا، معایب و پارامترهای موثر در انتخاب

از چیلر ها برای تامین برودت مورد نیاز در پروژه های بزرگ به عنوان یک گزینه ارزشمند و اقتصادی به راحتی نمی توان چشم پوشید. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی، تولید سرما می کنند، لذا بسته به شرایط آب و هوایی، منطقه جغرافیایی، هزینه انرژی مصرفی، هزینه تامین آب و … تنها استفاده از برخی از انواع چیلرها وجود خواهد داشت. کاربرد اصلی چیلر جذبی عموماً جهت بازیابی حرارت مازاد و پرت نیروگاه ها، کوره های القایی و …، جهت پروژه های CCHP (تولید سرمایش،گرمایش و برق توامان) و یا استفاده از انرژهای تجدید پذیر مانند انرژی زمین گرمایی و خورشید می باشد و کمتر جهت راه اندازی این چیلرها از انرژی حاصل از سوزاندن مستقیم گاز طبیعی استفاده می گردد. با توجه به قیمت پایین تر گاز نسبت به برق و عدم شناخت صحیح مهندسین از کاربرد اصلی چیلر جذبی، استفاده از چیلرهای گازسوز کشور توسعه یافته است که این موضوع علاوه بر آلوده سازی هوای شهرها، سبب هدرروی و استفاده نامناسب از این انرژی ارزشمند شده است. در شکل 1 سیکل کارکرد هر دو ماشین آورده شده است.

بار ساختمان در گرمترین روز سال

همانطورکه ازنمودار (1) مشخص است، تنها در 25 درصد ساعات روز در 80 الی 100 درصد بار کل قرار داریم و 75 درصد ساعات روز در زیر 80 درصد ظرفیت چیلر را نیاز داریم. لذا اهمیت میزان COP ماشین در حالت پاره بار ،خود را به خوبی مشخص می کند. در استاندارد ARI برای چیلرهای مختلف میزان COP برحسب میزان پاره بار مشخص گردیده است. این مقادیر در نمودار (2) ترسیم گردیده است.

مقایسه چیلرها

با توجه به نمودار 2 می توان IPLV هر ماشین را به طور جداگانه محاسبه کرد. درجدول 3 نتایج این محاسبات آورده شده است.

جدول 3- مقایسه IPLV چیلرها

 

جذبی

پیچی

سانتریفیوژ Fs

سانتریفیوژ Vs

 

1.12

6.01

6.95

9.7

IPLV

در نهایت براساس مجموع مقادیر مصارف آب، برق و گاز هر سیستم [7] و [8] و [9] ، بیشترین مقدار به عنوان مبنا در نظر گرفته شد و سایرین نسبت به آن سنجیده شدند ونمودارهای 3 الی 5 نسبت به یکدیگر ترسیم گردید .

مقایسه آب مصرفی

گاز مصرفی

برای فضای اشغالی و وزن هر سیستم، تنها به مقایسه وزن و سطح اشغالی هر ماشین پرداخته شد و در نمودار 6 ترسیم گردید. زیرا در مورد سطح اشغالی، چیدمان تجهیزات مشخصه ثابتی ندارد و به تسلط و تجربه طراح سیستم سرمایشی بستگی دارد.

مقایسه وزن و سطح اشغالی

Reference
nia-ir.com

 

 

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *