شناخت انواع اسکنر

راهنمای خرید اسکنر

برای خرید یک اسکنر باید به چه نکاتی توجه کرد و چه موضوعاتی را مد نظر قرار داد تا در حین خرید یا پس از آن هم به اندازه کارکرد و انتظاری که از اسکنر داریم خرج کرده باشیم هم دچار سردرگمی یا پشیمانی نشویم؟

اسكنر وسیله ای است جهت ورود تصویر اعم از سند، عكس، نقشه، فیلم و … كه جزو دستگاههای ورودی(Input)  در تكنولوژی IT محسوب می شود.درواقع اسکنر ها آمده اند تا تمام اسناد و عکسهای کاغذی ما را بصورت دیجیتالی به کامپیوترها منتقل کنند تا منظورهای ما از این کار برآورده شود. بطور مثال شاید شما بخواهید آلبوم عکسهای قدیمی خود را به رایانه منتقل کنید تا آنها را ویرایش کنید ، یا با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

وضوح اسکنرها
اسکنرها از لحاظ وضوح و عمق دریافت تصاویر در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شوند. اغلب آنها دارای رزولوشن سخت‌افزاری 300 نقطه در اینچ (300 DPI) هستند که حداقل استاندارد لازم برای اسکنرها به حساب می‌آید. DPI در اسکنرها با تعداد سنسورهای موجود در هر سطر و هر ستون از CCD اندازه‌گیری می‌شود.
دقت موتور در حرکت نیز بر کیفیت نهایی دستگاه موثر است. شفافیت و وضوح تصویر به لنز و کیفیت منبع روشنایی اسکنر نیز بستگی دارد. اسکنرهای مجهز به لامپ زنون، کیفیت و وضوحی بیشتر را در مقایسه با اسکنرهای فلورسنتی نتیجه می‌دهند.
عمق تصویر در واقع پروسه‌ای است که توسط نرم‌افزار اضافه می‌شود. در این پروسه، پیکسل‌هایی اضافی توسط نرم‌افزار، مابین پیکسل‌های واقعی اسکن‌شده قرار داده می‌شود. این پیکسل‌های اضافه به طور متوسط در بین تک‌تک پیکسل‌های قبلی قرار می‌گیرند. برای مثال اگر رزولوشن سخت‌افزاری یک اسکنر 300×300 باشد و عمق تصویر 600×600، نرم‌افزار مربوطه این قابلیت را دارد که در کنار نقاط سطرها و ستون‌های اسکن‌شده توسط دستگاه، یک پیکسل اضافه کند.
خصوصیت دیگری که بر کیفیت اسکنرها موثر است عمق بیت یا Bit depth است که با Color depth یا عمق رنگ نیز شناخته می‌شود. این مقدار، نمایانگر عددی است که تعداد رنگ‌های قابل درک توسط اسکنر مربوطه را مشخص می‌کند. حداقل عدد لازم برای ایجاد تمام رنگ‌ها در یک اسکنر 24-bit است.
تمامی اسکنرهای رنگی بازار حداقل از این عدد جهت دریافت و ذخیره تصاویر با رنگ واقعی برخوردار هستند. در برخی مدل‌ها نیز عمق رنگ‌های 30 و 36 مشاهده می‌شود. با اینکه یک اسکنر با عمق رنگ 24 برای پردازش تصاویر رنگی کافی است اما چنانچه می‌خواهید طیف‌های رنگی بیشتری توسط دستگاه‌تان اسکن کنید، بد نیست مدل‌های بالاتر را هم مورد بررسی قرار دهید چرا که نظرات بسیاری در خصوص تفاوت قابل توجه در کیفیت اسکن دستگاه‌ها با عمق رنگ‌های مختلف وجود دارد.
انتقال تصویر مرحله اسکن، بخش مهمی از کار پردازش اسناد کاغذی به دیجیتال به شمار می‌رود اما برای نگهداری و ویرایش تصاویر اسکن‌شده لازم است آنها را به رایانه انتقال دهیم. انتقال اطلاعات از اسکنر به کامپیوتر و بالعکس، به طور کلی توسط چند پورت خاص صورت می‌پذیرد.

انتخاب اسکنر مناسب
خرید یک اسکنر به عوامل متعددی همچون سایز اسناد، نوع اسناد (متن، عکس، کارت ویزیت و کتاب)، میزان استفاده و حتی فواصل زمانی استفاده از دستگاه وابسته است. با توجه به این نکات، خرید یک اسکنر کاربردی و مناسب با هزینه‌ای متعادل می‌تواند به امری چالش‌بر‌انگیز تبدیل شود.
فارغ از تعداد شرکت‌هایی که اسکنر تولید می‌کنند، اسکنرها در مدل‌های مختلف و با کاربردها و اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند. قبل از خرید می‌توانید با پرسیدن سوالاتی از خود در خصوص اسکنر مورد نیاز و بودجه‌تان، دستگاه مناسب را تشخیص دهید و بدانید دقیقا چه دستگاهی با چه خصوصیاتی مورد نیازتان است.

چه چیزی را بیشتر اسکن می‌کنید
دانستن اینکه در صورت خرید یک اسکنر چه چیزهایی را ممکن است بیشتر اسکن کنید، می‌تواند به هدف‌گذاری شما برای خرید اسکنر مورد نیازتان کمک زیادی کند.  اغلب اوقات، تصاویر یا اسناد متنی برای اسکن مورد استفاده قرار می‌گیرند اما گزینه‌هایی مانند کتاب، صفحات مجلات، تمبر، اسلاید، کارت ویزیت و حتی نگاتیو عکس هم هستند که ممکن است شما بیشتر بخواهید آنها را اسکن کنید.
باید بدانید برای برخی از این گزینه‌ها، اسکنرهای مخصوصی وجود دارد و چنانچه شما به صورت اختصاصی قصد کار با یک مورد خاص را دارید، بهتر است سراغ گزینه‌های مخصوص بروید اما در صورتی که تنها به یک اسکنر برای کارهای عمومی‌تر نیاز دارید، می‌توانید یک اسکنر معمولی که تقریبا بتواند همه این موارد را اسکن کند، تهیه کنید.
علاوه بر این، باید به سایز اسناد یا تصاویری که قصد اسکن آنها را دارید نیز توجه کنید. برای مثال در صورتی که باید پوسترهایی در سایز A3 اسکن کنید، مطمئنا خرید یک اسکنر با حداکثر سایز A4 کار عاقلانه‌ای نیست، ضمنا اگر به صورت متناوب باید کاغذهایی را به صورت پشت و رو اسکن کنید، بهتر است در فکر خرید اسکنری با قابلیت اسکن دوروی صفحات باشید.
اگر قصد خرید یک اسکنر رومیزی دارید اسکنرهای رومیزی نمونه‌های مناسبی هستند؛ کاربردی و راحت اما اگر قصد اسکن اسناد، تصاویر یا تمبرهای صدمه‌دیده و قدیمی که سالم ماندن اصل آنها بسیار مهم است، دارید، باید توجه داشته باشید که استفاده از یک اسکنر رومیزی ممکن است به این تصاویر یا اسناد صدمه بزند.
می‌توانید برای اسکن این‌گونه موارد، به فکر خرید یک اسکنر Sheet feeder باشید. در این نمونه‌ها، کاغذ یا تصویر مربوطه برای پیشگیری از صدمه بیشتر در پوششی پلاستیکی قرار گرفته و سپس در اسکنر قرار می‌گیرند. نکته مهم دیگر در خصوص خرید اسکنرهای رومیزی سرعت آنهاست.
اما در صورتی که نیاز به سرعت بالای اسکن دارید و تعداد اسناد یا تصاویری که قصد اسکن آنها را دارید نیز بالاست، بهتر است از خرید یک اسکنر رومیزی دست بکشید. این اسکنرها به طور متوسط سرعت پایینی دارند و مشخص است که برای اسکن هر صفحه باید عملیات را به صورت مجدد تکرار کنید.

رزولوشن اسکنر

رزولوشن یا همان وضوح تصویر برای اسکن اسناد متنی مساله مهمی به حساب نمی‌آید. حتی تفکیک تصویری تا 200 نقطه در اینچ نیز می‌تواند برای اسکن یک سند متنی کیفیتی کافی و مناسب ارائه دهد، حال آنکه همه اسکنرها حداقل با رزولوشن 300 نقطه بر اینچ عرضه می‌شوند اما برای تصاویر، بهتر است با رزولوشن 600 نقطه بر اینچ عملیات اسکن را انجام داد تا هنگام پرینت عکس، کیفیتی معقول به دست آید.
برای اسکن نمونه‌های مختلف، باید رزولوشن‌های متفاوتی را به صورت پیش‌فرض رعایت کرد. برای مثال برای اسکن یک نگاتیو یا تمبر بهتر است رزولوشنی بالا را مورد استفاده قرار داد تا بتوان فایل اسکن‌شده را به اندازه کافی و بدون کاهش کیفیت بزرگ کرد.

سایز عکس

بهتر است قبل از خرید اسکنر، نگاهی کلی به اندازه اسناد و تصاویری که می‌خواهید آنها را اسکن کنید بیندازید. اغلب اسکنرهای رومیزی برای اسکن سایز استاندارد A4 ساخته می‌شوند. البته برای اسکن تصاویر بزرگ‌تر از این اندازه می‌توان نرم‌افزارهای مخصوص را به کار برد و عکس را به صورت تکه‌تکه اسکن کرد و سپس توسط نرم‌افزار به صورت یکدست درآورد. اگر اغلب نمونه‌ها بزرگ‌تر از این سایز هستند، بهتر است به فکر خرید اسکنری بزرگ‌تر باشید

 

Reference:
www.zanbil.ir
sara.jamejamonline.ir

 

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *