راهنمای لوازم و تجهیزات سینمای خانگی

راهنمای لوازم و تجهیزات سینمای خانگی

اگر بخواهیم تعریفی جامع و در عین حال خلاصه در مورد سینمای خانگی داشته باشیم می توانیم بگوئیم که سینمای خانگی مجموعه ای از وسایل و سیستم های پخش کننده صدا و تصویر است تا بتوانید با استفاده از آنها تجربه ای همانند یک سینمای واقعی را در منازلتان داشته باشید. امروزه این سیستم ها مجهز به سیستم صدای استریو و چند کاناله بوده و معمولا با تلویزیون های بزرگ استفاده می شوند تا حسی واقعی تر را به هنگام تماشای تلویزیون به ارمغان آورند.

چیزی که از اغلب اوقات در منازل دیده می شود معمولا دو یا چند اسپیکر ایستاده و چند وسیله ی کوچک دیگر است که اطراف تلویزیون قرار می دهند. ما در این مطلب شما را با اجزای مختلف سینمای خانگی آشنا می کنیم سپس به ارائه نکاتی مفید به منظور راهنمایی خرید می پردازیم.

پخش کننده ها :

اولین چیزی که لازم است قبل از توجه به مشخصات فنی سینمای خانگی به آن توجه کرد ، دستگاه پخش کننده آن است. زیرا این وسیله با در اختیار داشتن امکانات پخش و آمپلی فایر ، یکی از اجزای مهم مجموعه سینمای خانگی به حساب می آید. شاید بپرسید چرا ؟

دلیل این امر کاملا روشن است. دستگاه پخش کننده که در اصطلاح عوام به DVD-player  معروف است وظیفه ی پخش کردن فایلهای صوتی،تصویری و ارسال آنها به تلویزیون و اسپیکرها را بر عهده دارد. پس بهتر است یک دستگاه پخش کننده ، در این موارد که ذکر می شوند قوی تر و مجهزتر ساخته شده باشد.

لوازم و تجهیزات اصلی

شما به دستگاهی که بتواند یک نوع فرمت صوتی فراگیر (surround sound) را گشوده و پخش کند نیز احتیاج دارید

فرمتهای صوتی فراگیر متعددی وجود دارند که شاید رایج ترین آنها، سیستم فراگیر دالبی دیجیتال (surround sound) باشد. تقریبا تمام DVD های موجود با سیستم دالبی کدگذاری شده اند. برای اینکه به طور کامل از سیستم دالبی دیجیتال استفاده کنید به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 تلویزیون

 پنج بلندگو

 ساب ووفر

دستگاه پخش DVD

 منبع تغذیه صوتی/تصویری

فرمتهای اولیه صوتی فراگیر دالبی پرو-لاجیک (Dolby Pro-Logic) با دستگاههای پخش دو کاناله مانند دستگاههای پخش ویدئوی های-فای استریو (Hi-Fi Stereo) یا دستگاههای پخش دیسکهای لیزری متناسب بودند. دستگاههای صوتی تصویری جدیدتر، با فرمتهای فراگیر قدیمیتر را نیز میخوانند و پخش میکنند، در نتیجه سیستمهای جدید با دستگاه پخش ویدئو نیز به خوبی عمل میکنند.

اگر شما از سیستم استریوی فعلی خود راضی هستید، میتوانید با افزودن قطعات جداگانه آنرا به روز رسانی کنید. البته باید بدانید که حتی با داشتن یک سیستم استریوی عالی دو کاناله، به روز رسانی کاری کم خرج نیست. تهیه وسایلی که سیستم استریو را از دو کانال به ۵ کانال تبدیل کرده و فرمتهای جدید را نیز باز کند، به راحتی میتواند بیش از یک دستگاه پخش صوت و تصویر که تمام این کارها را با هم انجام میدهد، خرج بردارد.

تلویزیون

تلویزیون ابزار ارتباطی است که تقریبا در طی ۵۰ سال تغییر اندکی داشته است. اما تغییرات اخیر آن موجب شده اند که تهیه یک تلویزیون جدید علاه بر هیجان انگیز بودن تا حدی گیج کننده هم باشد. بهترین روش انتخاب تلویزیون، مطالعه دقیق کاتالوگها و مشورت با یک دوست "وارد" است که در ضمن از بودجه شما نیز باخبر باشد.

بلندگوها

سیستم بلندگوهای سینمای خانگی مهمترین فاکتور در کیفیت صوتی این مجموعه است. واضح است که برای امتحان و انتخاب سیستم بلندگوها، باید زمان کافی و حوصله فراوانی داشته باشید. یک توصیه خوب به تازه کارها، این است که سیستم بلندگویی که بیش از همه به آن علاقه دارید انتخاب کرده و باقی سیستم و تجهیزات سینمای خانگی خود را بر اساس آن بنا کنید. یک مجموعه کامل از شش بلندگو برای سینمای خانگی عبارتند از:

ـ بلندگوهای چپ و راست جلو

ـ بلندگوهای چپ و راست کناری یا Surround

ـ بلندگوی مرکزی

ـ ساب ووفر

این بلندگوها لزوما نباید همه محصول یک کارخانه باشند، اما لااقل باید از نظر ظاهری با یکدیگر تناسب داشته باشند. یک سیستم بلندگوی سینمای خانگی شامل چهار بلندگوی مکعب مستطیل شکل یا ماهواره ای مشابه با بلندگوی مرکزی و ساب ووفر متناسب با آن است. بلندگوهای ماهواره ای میکرو، بسیار کوچک اما قدرتمند هستند و برای فضاهای کوچک طراحی شده اند.

ـ نکته: افزودن یک جفت بلندگوی جلوی زمینی یا برجی، قدرت صوتی سینمای خانگی شما را افزایش داده و برای پخش موسیقی نیز عالی است.

 ساب ووفر

 ساب ووفر ها برای ایجاد صدای بم با فرکانس بالا هستند.

حتماً شما هم به شنیدن صدای "بوم بوم " در کنار دیگر اجزای صدا علاقه دارید. در واقع یکی از بخش های مهم صدا که به دلایلی اسپیکرها قادر به تولید آن نیستند را به ساب ووفر ها سپرده اند. بدون شک یکی از اجزای صدا که فیلمها را طبیعی تر به نظر می آورد ، همین صدای بم تولیدی ساب ووفر هاست . طبیعی است که این صدا هرچه قدرتمندتر باشد ، مناسب تر است. از لرزشی که ساب ووفر ها در اتاق و در و پنجره ایجاد می کنند نباید غافل شد چرا که انواع پر قدرت آن می تواند به اعصاب همسایه هایتان آسیب برساند.

یکی از محسنات ساب ووفر این است که صدای آن در تمام جهات منتشر میشود، به این ترتیب تعیین محل آن در اتاق بسیار ساده است و میتوان آنرا تقریبا در هر جایی قرار داد.

sab

فقط باید توجه کنید که آنرا در کنج دیوار نگذارید زیرا طیف صوتی دینامیک آن کاهش میابد، اما قرار دادن آن در گوشه اتاق (نه در زاویه دو دیوار) میتواند نتیجه خوبی داشته باشد.

 دستگاه پخش DVD

 دستگاه پخش کننده که در اصطلاح عوام به DVD-player  معروف است وظیفه ی پخش کردن فایلهای صوتی،تصویری و ارسال آنها به تلویزیون و اسپیکرها را بر عهده دارد. 

پذیرفته شدن دستگاههای پخش DVD توسط مشتریان، بدون شک سریعترین انطباق مصرف کننده عادی با تکنولوژی روز به شمار میرود. باور کردن اینکه قبل از سال ۱۹۹۷، DVD و دستگاه پخش آن وجود نداشت، بسیار مشکل است. تنها در طی سه سال، دستگاههای پخش DVD از بخش انحصاری بازار خارج شده و به کالای عمده تمام فروشگاههای صوتی، تصویری و لوازم خانگی تبدیل شدند.

یکی دیگر از دلایل این فروش فوق العاده، کاهش سریع قیمت این دستگاهها و فیلمهای آن بود. در حال حاضر دیگر فیلمهای DVDبه قدری ارزان هستند که کسی آنها را کرایه نمیکند و شاید قیمت خرید آن کمتر هم باشد.

کیفیت صویر و امکنات متعدد DVD نیز یکی دیگر از دلایل مهم محبوبیت فراوان آن است. اما برای بهره مند شدن از مزایای دستگاههای پخش DVDلزوما نباید سیستم صوتی غول آسا و تلویزیونی بزرگ و HD داشته باشید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید، یک تلویزیون با ورودی صوت و تصویر است. معمولا سیمهای رابط به این ترتیب وصل میشوند که سیم زرد برای اتصال تصویر یا video و سیم قرمز یا سفید، برای ورودی صوتی یا audio است.

منبع تغذیه (receiver)

منابع تغذیه سینمای خانگی، روح و روان سیستم شما هستند. تمام امور مربوط به پردازش، اتصالات و انتخاب مدارها و تقویت از طریق این لوازم انجام میشود. تمام قطعات سیستم سینمای خانگی شما به نوعی به منابع تغذیه متصل هستند. گاهی این منبع تغذیه به سادگی یک آمپلی فایر (amplifier) نامیده میشود زیرا مسئول تدارک چند کانال تقویت کننده به بلندگوهاست، اما تقویت صوت یا آمپلی فای کردن، تنها یکی از کارهای منبع تغذیه است.

منبع تغذیه شامل قطعات زیر است:

پیش تقویت کننده(Preamplifier): برای سویچینگ، اتصالات و کنترل بلندی و حجم صدا

رمزخوان(Decoder): برای تبدیل دیجیتال به آنالوگ و فرمتهای فراگیر

تقویت کننده(Amplifier): فذاهم کننده انرژی لازم برای بلندگوها

پردازنده ها(Processor): در منابع تغذیه کار رمزخوانی فرمتهای صدای فراگیر را انجام میدهند و سیگنالهای صوتی دیجیتال را به آنالوگ تبدیل میکنند. تعداد این فرمتها زیاد است و دانستن این نکته که منبع تغذیه شما قادر به رمزگشایی از چه فرمتهایی است، بسیار مهم است. اکثر پردازنده های جدید میتوانند فرمتهای رایج مانند دالبی دیجیتال و DTS را بخوانند و همچنین فرمتهای قدیمیتر مانند Dolby Pro Logic را نیز تشخیص میدهند.

یکی از مهمترین وظایف منبع تغذیه، سویچینگ و کنترل بلندی و حجم صداست. این دستگاه باید ارتباط میان تمام قطعات وصل شده به منبع تغذیه را فراهم کرده و حجم صدا را تعدیل نماید.

برگرفته از سایت:

rokhashmah.blogfa.com

www.zanbil.ir

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *