راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

این روزها استفاده از انواع لوازم برقی مانند ماشین ظرفشویی رواج زیادی پیدا کرده است اما آیا می دانید هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید به چه نکته هایی توجه کنید و مناسب ترین ماشین ظرفشویی برای خانواده شما کدام است؟

انواع ماشین ظرفشویی:

به طور کلی سه نوع ماشین ظرفشویی وجود دارد: ماشین ظرفشویی توکار، ماشین ظرفشویی رومیزی و ظرفشویی ایستاده .
ماشین ظرفشویی توکار را می توان زیر سینک ظرفشویی ، بین کابینت ها، زیر صفحه کابینتها بطور دائمی (البته تا زمانیکه کابینت ها را جابه جا نکنید) نصب کرد.

ماشین ظرفشویی رومیزی معمولا روی کابینت ها و… یا نزدیک سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار داده می شوند و به راحتی می توان آنها را جابه جا کرد. حتی ماشین ظرفشویی رومیزی را می توان در انباری نگهداری کرد و هنگام لزوم برای شستشوی ظروف در آشپزخانه نصب کرد. ماشین ظرفشویی احتیاج به شیر آبی برای ورود آب به دستگاه دارد همچنین لوله تخلیه آن نیز بایستی درون فاضلاب قرار گیرد.

اغلب این ماشینها عمدتا 4 ، 5 ، 6 و به ندرت 8 نفره می باشند و با اینکه مشکل جا را حل کرده اند ولی هنوز کارایی لازم را برای مصارف روزمره و خصوصا شستشوی قابلمه و ماهیتابه ندارند اما موریس با وجود رومیزی بودن توانسته است با بهره بردن از طراحی فوق مدرن ظرفیت 8 نفره کامل را در 108 پارچه عرضه نماید . یعنی بیشترین ظرفیت متصور و منطقی با اشغال کمترین فضا و با زمان حداکثر 45 دقیقه برای شستشوی کامل، رکورد تازه ای حتی در بین ماشینهای رومیزی دیگر بدون کاهش کیفیت شستشو بدست آورده است .

ماشینهای ایستاده

این ماشینها بیشتر 12 نفره هستند که به دلیل اشغال جای زیاد و طولانی بودن زمان شستشو ( بین 5/1 تا 5/2 ساعت ) و همینطور کاربردی نبودن در استفاده روزانه به دلیل مصارف زیاد آب و برق خصوصا در ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند .

ماشین های بخارشوی:

لکه بری خوب
خیلی از افرادی که ماشین های ظرفشویی قدیمی دارند، از اینکه باید ظرف ها را پیش از قرار دادن داخل ماشین، آبکشی کنند، راضی نیستند. این روزها، انواع جدیدی از ماشین های ظرفشویی به بازار آمده که به جای آب، با بخار داغ آب، ظرف های کثیف و حتی خشک را می شوید و مصرف آب و انرژی شان هم بسیار پایین است. این ماشین ها با قدرت بخار بالا و لکه بری خوبی که دارند، می توانند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که به تازگی قصد خرید ظرفشویی کرده اند یا می خواهند مدل های قدیمی تر ماشین ظرفشویی شان را ارتقا بدهند.

نکاتی که قبل از خرید ماشین ظرفشویی باید به آنها توجه کنیم

چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده خواهید کرد؟

اگر شما می خواهید چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده کنید، مدلی را خریداری کنید که سیستم شستشوی سریع داشته باشد و ویژگی گرمایش حرارتی برای خشک کردن سریع ظروف را داشته باشد.
 آیا شما علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی هستید یا معمولا زیاد مهمانی دارید؟

مدلی را انتخاب کنید که در آن قفسه ها قابل تنظیم باشند تا سینی های فر و سینی های پذیرایی در قفسات جا شوند.
در شرایط معمولی چقدر طول خواهد کشید تا ماشین ظرفشویی پر شود؟

اگر چند روز طول بکشد تا ظرف کافی برای تکمیل ظرفیت ماشین ظرفشویی جمع شود، بهتر است مدل هایی را که برنامه نیمه شور یا نیمه ظرفیت دارند را برای خرید انتخاب کنید.
اعضای خانواده شما زیاد هستند؟

اگر شما دارای خانواده بزرگ و پر جمعیتی هستید و دارای عروس و داماد و نوه هستید، انتخاب یک ماشین ظرفشویی با بالاترین ظرفیت را توصیه می کنیم. البته توجه کنید که قفسات قابل تنظیم و جای زیاد برای قرار دادن ظروف در ابعاد بزرگ کمک می کنند تا تعداد زیادی ظرف را به یکباره بشویید.
مشخصات بارز ماشین ظرفشویی
– دارای سیستم شستشوی ظرف های خیلی چرب باشد.
– سیستم شستشوی متوسط خودکار برای شستن ظرف های نه چندان کثیف را داشته باشد.
– سیستم شستشوی ظرف های کم چرب یا با چربی متوسط هم داشته باشد.
– سیستم شستشوی سریع روزانه برای شستن ظرف هایی که اصلا چرب نیستند؛ مانند ظرف میوه یا استکان های چای را داشته باشد.
– سیستم شستشوی ظرف های ظریف را داشته باشد.
– سیستم شستشوی بدون پاک کننده و شوینده یا سیستم شستشوی میوه هم داشته باشد.
– ارتفاع سبد آن قابل تنظیم باشد.
– قابلیت براق کردن ظروف را داشته باشد.
– گارانتی داشته باشد.
– سیستم خشک کن مناسب داشته باشد.
– سیستم آب پاشی و سبد مخصوص قاشق و چنگال داشته باشد.
– فیلتر مخصوص بزرگ و میکروسکوپی برای جمع آوری باقیمانده های غذای موجود در ظرف ها را داشته باشد.
– رده مصرف برق یا انرژی آن، از A به بالا باشد. یعنی A ،A+ یا ۲A+ و ۳A+ .
– ماشین ظرفشویی ظرف ها را در سه مرحله می شوید

مخزن

ماشینهای ظرفشویی ارزان، دارای مخزنی از جنس پلاستیک و مدلهای گران قیمت تر، مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ (اصطلاحا استیل) دارند. جنس استیل از زنگ زدگی، رسوب و لک شدگی جلوگیری میکند. در استفاده از مدلهایی با مخزن استیل، از مواد شوینده دارای سفید کننده استفاده نکنید.

قفسه ها

شما باید این قسمت را به دقت بررسی کنید تا از مناسب بودن اندازه قفسه ها با بشقابها، عمق قابلمه ها، کاسه ها و خلاصه بیشتر ظروف خود اطمینان حاصل کنید. شاید ظروفی داشته باشید که در هیچ ماشین ظرفشویی جا نشوند، در چنین مواردی باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظروف را دستی بشویید.

بعضی از ماشینهای ظرفشویی دارای سه قفسه هستند که ممکن است اندازه بشقابها یا عمق ظروف گودی که در آن قرار میدهید را محدود کنند. اکثر ماشینها دو طبقه قفسه دارند و گاهی دارای قابلیت شیب دار قرار گرفتن نیز هستند همچنین بعضی از مدل های جدید قفسه هایی با قابلیت تغییر ارتفاع هستند.

مصرف آب

ماشینهای ظرفشویی میزان آب متفاوتی مصرف میکنند که البته هرچه ماشین ظرفشویی پیشرفته باشد، مقدار آب مصرفی آن کمتر خواهد بود ولی در کل مقدار آب مصرفی دستگاه یک شوم مقدار آبی است که با شستن دستی ظرف مصرف میشود. لطفا برای اطمینان یافتن از مقدار مصرف آب، مدلهای مختلف و مقدار مصرف آنها را  بررسی کرده و یا از فروشنده بپرسید.

فیلتر غذا

بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای آسیابی مخصوص هستند که خرده های غذا را آسیاب کرده و همراه با آب بیرون میفرستد. اما مدلهای دیگر این دستگاه چنین آسیابی ندارند و ظروف باید قبل از قرار داده شدن در آن با دستمالی مرطوب پاک شوند.

شستشوی هوشمند

بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن، میزان کثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص میکند.

آب گرمکن

تقریبا تمام ماشینهای ظرفشویی به آب گرم متصل میشوند. آب گرم منزل معمولا در درجه 48 تا 55 درجه سانتیگراد تنظیم میشود. ماشینهای ارزانتر از همین دمای آب استفاده میکنند و ماشینهای گرانتردارای سیستم گرم کننده هستند. برای شسته شدن چربی و پاک شدن مواد شوینده، دمای آب باید 60 درجه باشد. از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و آب کشی مکرر را از بین برده و در مصرف آب صرفه جویی خواهد نمود. مدلهای جدیدتر، ظروف را با آب داغ شسته و با آب سرد آب کشی میکند تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.

برنامه های شستشو

تمام ماشینهای ظرفشویی دارای سه برنامه شستشو هستند : سبک، معمولی و سنگین. برنامه های دیگر شامل شستشوی ظروف چینی/کریستال، قابلمه، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه هستند. مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن خواص اضافه که تنها موجب گرانتر شدن آن میشود، نیازهای شما را هم برطرف کند.

سوراخهای آب فشان

بازوهای شوینده ای که در دستگاه تعبیه شده اند دارای سوراخهایی هستند که آب با فشار از آن خارج میشود. سوراخهای ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن

ماشینهای ظرفشویی دارای خشک کن، برق زیادی مصرف میکنند. اما مدلهایی که مخزن استیل دارند، به دلیل اینکه مخزن حرارت را نگه میدارد، خشک شدن عادی ظروف را تسریع میکنند.

مقدار صدا

ماشینهای ظرفشویی کمی سرو صدا ایجاد می کنند که از گردش موتور، فشار آب و…ایجاد میشود. اگر دستگاهی که انتخاب میکنید دارای دیواره های عایق کاری شده باشد، صدای مزاحم آن تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

 میزان مصرف انرژی:

کلیه ماشین های ظرفشویی دارای سیستم گرم کننده بوده و آب را گرم و ظروف را با آن شستشو می دهند اما ماشین ظرفشویی موریس علاوه بر داشتن سیستم گرم کننده آب تنها ماشین ظرفشویی است که دارای دو ورودی آب سرد و گرم بوده و قابلیت استفاده از آب گرم را دارد. و میزان مصرف برق دستگاه را تا 73 درصد کاهش می دهد.

با توجه به بحث آزادسازی حامل های انرژی و هزینه های قابل توجه برق مصرفی نکته بسیار مهمی در هنگام خرید می باشد که با ظرفشویی موریس با مصرف نا چیز برق این هزینه را به حداقل رسانیده است.

 سختی گیر مغناطیسی آب:

املاح موجود در آب ، بازده مواد شوینده را در ماشین های ظرفشویی به شدت پایین می آورد . به همین خاطر ماشین های ظرفشویی از سختی گیرهای شیمیایی استفاده می کنند که نیاز به استفاده مداوم از نمک مخصوص ظرفشویی دارد .اما ظرفشویی موریس با بهره گیری از سیستم مغناطیسی که شیمیایی نبوده و به هیچ ماده مصرفی نیز نیاز ندارد ، بالاترین اثر سختی گیری را دائما تامین می کند که حاصل آن مصرف کمتر مواد شوینده و جلای بیشتر ظروف برای شما خواهد بود .

 زمان شستشو:

در ماشین های ظرفشویی بزرگ، مدت زمان شستشو طولانی است. این مدت در بعضی از آنها تا 2 ساعت نیز به طول می انجامد. ماشین های ظرفشویی رومیزی اگرچه توانسته اند مدت زمان برنامه شستشو را کاهش دهند اما در این میان موریس رکورددار کوتاه ترین برنامه شستشوی کامل با حفظ کیفیت است. این ماشین ظرفشویی با بهره گیری از فناوری کاربردی در طراحی، میوه و سبزیجات و یا سرویس کامل هشت نفره را در زمان 20 تا 45 دقیقه می شوید.

 خدمات پس از فروش:

نکته ی مهم دیگر که شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین نکات در خرید ماشین ظرفشویی است ، توجه به خدمات ، مدت گارانتی و پشتیبانی فنی دستگاه از جانب سازنده آن می باشد. هر دستگاهی باید از پشتوانه خدمات کامل پس از فروش بهره مند باشدتا خریدار بتواند با این خدمات با خیال آسوده و به دفعات از آن وسیله استفاده نماید این خدمات توسط بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان به شرکت های دیگری واگذار می گردد که با دیدگاه انجام خدمات با هدف انتفاع سبب افت کیفیت خدمات و یا هزینه های بی مورد می گردد درحالیکه شرکت فراگامان با پرسنل کارآزموده و مسلط خود به طور مستقیم خدمات پس از فروش را به عهده گرفته است تا در جهت ارائه بهترین خدمات با کیفیت بالا و حداقل هزینه جوابگوی گوشه ای از اعتماد مشنریان عزیز به این محصول باشد و بلافاصله پس از خرید در کنار شما خواهد بود و علاوه بر 24 ماه گارانتی به صورت دوره ای اقدام به تماس با مشتریان گرامی می نماید تا در هیچ زمانی شما تنها نباشید و با خیال آسوده و به دفعات از آن استفاده نماید.

سعی کنید در هنگام خرید از مدت گارانتی دستگاه مطلع شده و نیز از خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل نمایید.

شستشوی میوه و سبزیجات:

در بعضی از ماشین ها با استفاده از برنامه آبکشی عنوان می شود میتوان میوه را شستشو داد. برای شستشوی میوه لازم است آب با فشاری قوی اعمال گردد و همچنین امکان استفاده از مواد ضدعفونی کننده وجود داشته باشد. موریس با بهره بردن از موتوری قوی و بدنه داخلی مخصوص محیط مناسب برای شستشوی میوه را دارا میباشد و میتوان در آن از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد. درماشین هایی که بدنه داخلی آنها از استیل میباشد امکان استفاده از این مواد وجود ندارد.

امکان منحصر به فرد استفاده از موارد سفیدکننده:

ماشین های با بدنه استیل در برابر مواد سفیدکننده و واکنش های شیمیایی، مقاومت کمتری داشته و به مرور زمان دچار خوردگی و تغییر رنگ می شوند. همچنین نوار لاستیکی که برای آب بندی در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند. در تماس با این نوع مواد دچار تغییر حالت شده و متلاشی می گردند. اما موریس بدلیل بهره بردن از بدنه پلیمری و عدم نیاز به استفاده از نوار آب بندی تنها ماشین ظرفشویی موجود در دنیاست که در آن می توان بدون هیچ نگرانی از مواد سفیدکننده استفاده نمود.

تمامی نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد ، نکاتی کلیدی و مهم در خرید ماشین ظرفشویی می باشد .پس هنگام خرید توجه داشته باشید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاری دارید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری کنید. به یاد داشته باشید تمیز کردن فیلتر دستگاه و پاک کردن ظروف از غذای باقیمانده از کارهایی است که عمر ماشین ظرف شویی را افزایش می دهد.

Reference:
www.dalano.com
www.beytoote.com
www.topbrands.ir
www.sahand.com

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *