راهنمای خرید فکس

راهنمای خرید فکس

دستگاههای فاکس در سه دسته کلی حرارتی، کاربنی و لیزری در بازار وجود دارند.

فاکس حرارتی:

این فاکس ها با دریافت بر روی رول های حرارتی مخصوص کار می کنند. هزینه مصرفی به غیر از رول های حرارتی ندارند چرا که هد دستگاه با ایجاد حرارت چاپ را روی کاغذ می سوزاند و جوهری مصرف نمی شود. این فاکس ها سرعت و کیفیت پایینی دارند و برای استفاده خانگی مناسب هستند.

همچنان که قیمت پایین مواد مصرفی یکی از محاسن این دستگاهها است باید به معایب دستگاههای حرارتی هم توجه داشته باشید.

فاکس های حرارتی بروی رول های بریده نشده فاکس می گیرند و اگر میخواهید برگه های دریافتی خود را در اندازه های استاندارد نگه داری کنید باید خودتان آنها را برش دهید.

نمونه رول حرارتی

ولی مسئله بزرگ برای شما عدم ماندگاری چاپ روی کاغذ است. چاپ روی رول های حرارتی پس از مدتی کمرنگ شده و پاک می شوند ( مانند قبض هایی که از ATM دریافت می کنید.) بنابراین برای نگهداری فاکسهای مهم مناسب نیستند.

فاکس های کاربنی:

این فاکس ها با استفاده از رول کاربن روی کاغذ A4 دریافت می کنند. سرعت بیشتری نسبت به فاکس های حرارتی دارند و مشکل از بین رفتن چاپ روی آنها وجود ندارد. اگر شما تا 30 – 40 برگ در روز دریافت دارید فاکس های کاربنی گزینه مناسبی برای شما هستند. مواد مصرفی آنها رول کاربن است که بصورت متری وجود دارند و قیمت مناسبی دارند.

ولی اگر بیش از این مقدار در روز دریافت دارید ممکن است فاکس کاربنی شما را با مشکل جمع شدن رول کاربن درون دستگاه روبرو کند.

نمونه رول کاربن

فاکس های لیزری:

این فاکس ها برای استفاده در حجم بالای ارسال و دریافت مناسب هستند. با استفاده از جوهر تونر روی برگه های A4 چاپ می کنند. مشکل پاک شدن جوهر را ندارند و مانند فاکس های کاربنی هم رول در دستگاه جمع نمی شود. تنها موردی که ممکن است مانع انتخاب دستگاه لیزری شود قیمت بالاتر تونر ها نسبت به رول های حرارتی و کاربن است. البته همین تونر ها تا بیش از 1000 برگ چاپ را پشتیبانی میکنند. فاکس های لیزری سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به سایر انواع فاکس را دارند.

در هنگام خرید یک دستگاه فکس خوب باید یک سری مشخصات کلی را مد نظر قرار دهید : 
سرعت

این عامل یکی از تاثیر گذارترین عوام بر روی کارایی یک دستگاه فکس می باشد ، سرعت یک دستگاه فکس به سرعت مودم داخلی دستگاه و سرعت چاپگر و اسکنر آن وابسته است که هرچه این قسمت ها سریعتر عمل نمایند عملکرد دستگاه سریعتر می شود . 
در هنگام خرید به سرعت ارسال و دریافت دستگاه که معمولا بر روی جعبه آن نوشته شده است توجه داشته باشید .

چاپ

دومین عامل نوع چاپی است که توسط چاپگر یک دستگاه فکس انجام میشود ، بعضی انواع این دستگاه ها عملیات چاپ را بوسیله حرارت انجام می دهند که در این نوع وسیله ها از کاغذهای خاصی استفاده می شود که دوام و ماندگاری بالایی ندارند و نمی توان روی کاغذ چاپ شده به عنوان یک سند ماندگار حساب کرد و باید یک فتوکپی از کاغذ مورد نظر انجام داد . انوع دیگر چاپگرهای جوهر افشان و لیزری نیز در بین چاپگرهای دستگاه فکس قرار دارند که می توانند اسناد پایدارتری را چاپ نمایند . 
در کل هنگام خرید به این عامل دقت ویژه ای داشته باشید و با توجه به اهمیت اسناد فکس شده فکس هایی یکی از انواع چاپگر حرارتی ، جوهرافشان و یا لیزری را تهیه نمایید .

سایز و نوع کاغذ ورودی

دستگاه های فکس از لحاظ کاغذ مورد مصرف در چاپگر به دسته های مختلفی از قبیل کاغذ رولی : که تنها قادر به انجام عمل چاپ بر روی رول کاغذ موجود در داخل خود می باشند و امکان چاپ بر روی کاغذهای دیگر را ندارند ، کاغذ A4 : که توانایی چاپ بر روی این اندازه کاغذ ها را دارا می باشید ( همچنین مکانی برای قرارگیر این کاغذها ) و کاربر بسیار زیادی دارد , کاغذ با ابعاد مختلف : که قادر به انجام عمل چاپ بر روی کاغذهایی با ابعاد مختلف ( اغلب کوچکتر از A4 ) می باشد و کاربرد وسیعی ندارد . 

حافظه : یکی از مشخصات مهم یک دستگاه فکس می باشد و می توان آن را خصوصیت مهم یک دستگاه فکس خوب به حساب آورد ، مواردی مانند : حافظه شماره های تلفن ، حافظه ذخیر فکس در صورتی که کاغذهای فکس به اتمام رسیده باشد و حافظه جهت ارسال سندی در زمانی مشخص .

در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست  بگذارید و start کنید.

www.iransafhe.ir

www.esafir.com

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

یک دیدگاه

  1. ممنون بابت اطلاعات کامل و مفیدتون عالی بود

    پاسخ دهید

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *