راهنمای خرید دوربین مناسب برای عکاسی ورزشی

چندی است به موضوع انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در شرایط مختلف و از سوژه های متفاوت می پردازیم. در کنار معرفی تنظیمات مورد نیاز برای هر یک، چند مدل دوربین را هم به لیست مان اضافه می کنیم. البته همان گونه در هفته های گذشته دیده اید، داستان به همین ختم نمی شود و با اضافه کردن نکات آموزشی به انتهای راهنما، با چند نمونه عکس، برخی ریزه کاری های عکاسی در هر یک از شرایط مورد نظر را هم اضافه می کنیم.

نکته: اگر چه با نگاهی به راهنماهای مختلف شاید این گونه به نظر برسد که برای هر نوع عکاسی نیاز به دوربینی مجزا و تجهیزاتی جداگانه داریم؛ اما همان طور که در ترفندهای حرفه ای عکاسی دیدید، تنها با داشتن یک دوربین DSLR یا بدون آینه مناسب و خرید لنز و ابزار درست، می توان در هر شرایطی اقدام به عکاسی کرد.

هدف ما در مجموعه راهنماهای شرایط مختلف عکاسی هم این بوده تا علاقه مندان را با زمینه های مختلف ممکن در دنیای وسیع علم- هنر عکاسی آشنا کنیم، تا با توجه به علاقه و نیازشان موضوع تخصصی خود را انتخاب کرده و امکانات لازم را تهیه کنند. در هفته های گذشته به این موضوعات پرداختیم:

به دنبال چه هستیم

عکاسی ورزشی به همان اندازه که درباره نمایش موفقیت ها و دستاوردهای افراد است، درباره ثبت سرعت، شور و اشتیاق برنامه های مهم هم هست. و البته یکی از موضوعات و زمینه های کاری است که همه دوربین ها به خوبی از پس آن بر نمی آیند.

حل مشکل فاصله

هنگامی می خواهید شروع به عکاسی از ورزش کنید، متوجه می شوید آن قدرها که فکر می کردید، به محل وقوع اتفاقات و حرکت ها نزدیک نیستید. اگر چه دوربین های تلویزیونی هم معمولا از پشت خط زمین فوتبال نزدیک تر نمی روند، اما چنان لنزهای قدرتمندی دارند که دوربین ببین و بگیر یا dSLR ابتدایی شما در برابر آن چیزی برای گفتن نخواهد داشت.

و اینجا است که دوربین های ببین و بگیر رده بالا انتخاب بهتری نسبت به مدل های DSLR معمولی هستند، زیرا بسیاری از آنها امکان زوم 20X و بالاتر را برای تان فراهم می کنند که معادل یک لنز ۵۰۰ میلیمتری در دوربین های حرفه ای است. برای دست یابی به چنین زومی (البته با کیفیت بهتر) در دوربین های DSLR لازم است چند هزار دلاری اضافه تر پول لنز پرداخت کنید. در حالی که یک دوربین ببین و بگیر خوب با ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار آن را در اختیارتان می گذارد.

هنگام انتخاب دوربین هم دقت داشته باشید مدلی را انتخاب کنید که در حالت تله فوتو کامل (حداکثر زوم) بازترین دهانه دیافراگم ممکن را در اختیارتان بگذارد. این گونه می توانید در زوم های بسیار بلند، عمق میدان کمی داشته و به خوبی بازیکن مورد نظر را از پس زمینه اطرافش جدا کنید. برای مثال Panasonic FZ200 عدد دیافراگم ثابت f/2.8 را در تمامی دامنه زوم 20X خود به خوبی حفظ می کند.

عکاسی از سرعت

اگر ورزش انتخابی شما شامل هر نوع حرکتی باشد (اسب دوانی، اتومبیل رانی فرمول یک، دوچرخه سواری و…) دو انتخاب پیش رو خواهید داشت: با ثابت نگه داشتن دوربین تان، سوژه را تار کنید. یا اینکه همزمان با عبور سوژه، حرکت عرضی داشته باشید و در نتیجه پس زمینه را تار کنید.

در هر صورت، به دوربینی نیاز دارید که به شما اجازه تنظیم سرعت شاتر و استفاده از حالت اختصاصی تقدم شاتر را بدهد. در حالت ایده آل به دنبال مدلی باشید که این تنظیم را روی چرخ انتخاب حالت های عکاسی قرار داده باشد و لازم نباشد برای انجام این کار در منوی دوربین سرگردان شوید. این حالت معمولا با علامت اختصاری ASM یا PASM مشخص می شود. هنگام استفاده از حالت تقدم شاتر، دوربینی را انتخاب کنید که تنظیمات ساده و کاربردی برای آن در اختیارتان می گذارد و ترجیحا به راحتی با دکمه چرخان دوربین قابل تنظیم باشد.

شاید در برخی مواقع لازم باشد برای تهیه عکس هایی خاص، مدت زمان نوردهی را هم افزایش دهید. پس لازم است دوربین انتخابی شما امکان تغییر حساسیت (ISO) و همچنین جبران نوردهی را به راحتی فراهم آورد و اجازه استفاده از آنها در سرعت های پایین شاتر را هم بدهد.

ثبت حرکات

در نهایت، تهیه دوربینی با حالت عکاسی متوالی (burst mode) خوب و موثر به شما امکان می دهد تا در مدت زمان کوتاهی چندین عکس از صحنه مورد نظرتان تهیه کنید. چندان به دنبال امکانات عجیب و غریب چون عکس برداری چندصد فریم در ثانیه نباشید که توسط برخی دوربین های خاص عرضه می شود. زیرا آنها تنها با کاستن از کیفیت و اندازه عکس نهایی می توانند به چنین اعدادی برسند. در عوض هنگام خرید تمرکزتان را روی مدل هایی بگذارید که بیشترین سرعت را هنگام عکاسی با بالاترین کیفیت ممکن دارند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که حداکثر سرعت عکاسی متوالی برخی دوربین ها هنگام مواجه با سوژه های در حال حرکت نزدیک یا دور شونده (مانند اتومبیل هایی که دور یک پیست می چرخند)، برای جبران تاخیر فوکوس، کاهش می یابد.

البته اگر اغلب اوقات سوژه های عکاسی شما حرکت مستقیمی را دارند و فاصله مشخصی را می پیمایند (مانند توپی که درون سبد بستکبال می رود یا اسبهایی که ۴ نعل در مسیر مستقیم می تازند) دیگر لازم نیست نگران این کاهش کارایی باشید و می توانید روی حداکثر سرعت حالت عکاسی متوالی اعلام شده برای دوربین تان حساب کنید.

دوربین های سری 1 نیکون می توانند تا ۶۰ فریم در ثانیه به ثبت عکس بپردازند، اما برای اغلب کاربران سرعت های بالاتر از ۴ فریم بر ثانیه زیادی هم به نظر می رسند. حتما از کارت های حافظه کلاس ۸ تا ۱۰ استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از عکاسی متوالی بگیرید. این گونه دوربین شما هنگام انتقال داده ها از بافر داخلی به حافظه دچار کندی و مشکل نمی شود.

امکانات بهینه دوربین ویژه عکاسی ورزشی و اکشن:

– زوم تله فوتو

– سرعت شاتر بالا

– حالت عکاسی متوالی سریع

– حداکثر گشادی دهانه دیافراگم ممکن

دوربین های پیشنهادی:

– Panasonic Lumix FZ200

– Nikon 1 J2

– Canon PowerShot SX40 HS

– Fujifilm FinePix F770EXR

نکات آموزشی

عکاسی ورزشی

ابتدا تصمیم بگیرید چگونه می خواهید احساس سرعت را به تصویر بکشید. اینکه با سوژه تان حرکت کنید و پس زمینه تار شود، یا دوربین را ثابت باقی بگذارید و اجازه دهید سوژه تار گردد. هر دو در عکاسی از مسابقات اتومبیل رانی خوب عمل می کنند. اما در این شیوه، به گونه ای قرار گیرید که موضوع عکس از درون قاب شما عبور کند، نه اینکه به طرف شما آمده یا دور گردد.

عکاسی ورزشی

به پیش رو و پشت سرتان بنگرید. دلیل اینکه برای تماشای زنده یک برنامه ورزشی می روید، به همان اندازه که برای تماشای آن ورزش است، برای درک کامل احساس خروش و اشتیاق جمعیت حاضر هم هست. همیشه به دنبال یک جای خوب و نقطه نظر مناسب برای دیدن صحنه ها باشید. زیرا گاهی تماشاچیان و طرفداران یک تیم می توانند به موضوعی بسیار بهتر از خود آن بازی تبدیل شوند. به ویژه اینکه می توانید نسبت به خود بازی، نگاه نزدیک تری به این موضوع جذاب داشته باشید.

عکاسی ورزشی

جایگاهی در کناره زمین بازی، در همه ورزش ها می تواند بهترین عکس ها را به ارمغان آورد. اما اگر نمی توانید به اندازه کافی به بازیکنان نزدیک شوید، بهتر است کمی پول برای لنزهای تله فوتو میانه تا بلند هزینه کنید. بسیاری از دوربین های ببین و بگیر امروزی می توانند تا بیش از ۲۰ برابر زوم را برای تان مهیا کنند که در این مواقع بسیار کاربردی خواهد بود. اما این امر می توانند باعث کاهش روشنایی و ایجاد مشکل در گوشه های عکس گردد.

عکاسی ورزشی

ورزش معمولا تمرکز بر سرعت است. با عکاسی از فعالیت های با سرعت کمتر تشنگی تان را فرو نشانده و خودتان را تمرین دهید. برای مثال در این چوگان با الاغ مراکشی، مقدار کمی کاهش سرعت شاتر می تواند اندکی نتیجه را تار و محو نماید. البته سرعت شاتر به اندازه ای است که سوارکارها کاملا واضح و در فوکوس دوربین باقی بمانند. اما اشیاء با حرکت سریعتر محو می شوند (مانند سم های الاغ سمت چپ یا توپ چوگان) تا نشانه حرکت در عکس باشند.

عکاسی ورزشی

به دنبال زاویه دید انسانی باشید. یک عکس کلوزآپ یا نمای نزدیک از حریفان، اغلب نشان دهنده عزم راسخ و تلاش فراوان در چهره آنها خواهد بود و این می تواند موضوعی برای جذابیت عکس باشد. در مرحله ویرایش پس از عکاسی، از افزودن کمی نور به مرکز عکس (light vignette) برای جلب توجه بیننده به بخش های مهم و مرتبط عکس هراسی نداشته باشید.

عکاسی ورزشی

برای جمع کردن بساط عکاسی و رفتن به خانه عجله ای نداشته باشید. اغلب اوقات، عکس هایی از برنامه های ورزشی که بیش از همه جلب توجه می کنند، مربوط به وقایعی هستند که پس از اتمام مسابقه اتفاق می افتند. یک حریف پیچیده در لباسی زرورقی، می تواند نمایی آشنا بوده و کنتراست بسیار خوبی با محیط ایجاد کند. به خصوص اگر سعی کنید پس زمینه ای تیره برای عکس انتخاب کنید.

منبع : نارنجی

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *