راهنمای خرید دوربین مناسب برای عکاسی در شب

چندی است به موضوع انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در شرایط مختلف و از سوژه های متفاوت می پردازیم. در کنار معرفی تنظیمات مورد نیاز برای هر یک، چند مدل دوربین را هم به لیست مان اضافه می کنیم. البته همان گونه در هفته های گذشته دیده اید، داستان به همین ختم نمی شود و با اضافه کردن نکات آموزشی به انتهای راهنما، با چند نمونه عکس، برخی ریزه کاری های عکاسی در هر یک از شرایط مورد نظر را هم اضافه می کنیم.

نکته: اگر چه با نگاهی به راهنماهای مختلف شاید این گونه به نظر برسد که برای هر نوع عکاسی نیاز به دوربینی مجزا و تجهیزاتی جداگانه داریم؛ اما همان طور که در ترفند های عکاسی حرفه ای دیدید، تنها با داشتن یک دوربین DSLR یا بدون آینه مناسب و خرید لنز و ابزار درست، می توان در هر شرایطی اقدام به عکاسی کرد. همچنین می توانید به مقاله معایب دوربین DSLR مراجعه نمایید. 

هدف ما در مجموعه راهنماهای شرایط مختلف عکاسی هم این بوده تا علاقه مندان را با زمینه های مختلف ممکن در دنیای وسیع علم- هنر عکاسی آشنا کنیم، تا با توجه به علاقه و نیازشان موضوع تخصصی خود را انتخاب کرده و امکانات لازم را تهیه کنند. در هفته های گذشته به این موضوعات پرداختیم:

به دنبال چه هستیم

ماموریت شما در هنگام عکاسی از زندگی شبانه، بیرون کشیدن زندگی از دل تاریکی های شب است. در این فرآیند ممکن است به دلیل فرو غلطیدن در تاریکی، بخشی از زندگی را از دست داده و تنها تاریکی نصیبت تان گردد. یا اینکه با لذت بردن از فرصت مغتنم، به بازیابی لحظاتی شیرین از مناظر و ساختمان ها بپردازید. برای بهترین نتایج در چنین موقعیتی، به دوربینی نیاز دارید که کنترل بسیار خوبی روی تنظیمات دستی داشته باشید.

ثبت حرکات

احتمالا متوجه شده اید عکس هایی که در میان جمعیت و در مهمانی ها با استفاده از فلش می گیرید، اغلب چندان جذاب از کار در نمی آیند و مصنوعی به نظر می رسند. زیرا فلش باعث می شود که زمان نوردهی کوتاه تر شود و تمامی حرکات و جنبش های عکس حذف گردند.

همه دوربین ها به شما امکان غیرفعال کردن فلش را می دهند، اما برخی از دوربین های کامپکت تنها در صورتی این امکان را در اختیارتان قرار می دهند که از حالت اتوماتیک (Auto mode) خارج شده باشید. اگر دوست ندارید به دنبال یادگیری کنترل دیافراگم و سرعت شاتر و موارد این چنینی باشید، و ترجیح می دهید آن را بر عهده تنظیمات اتوماتیک دوربین بگذارید، بهتر است دوربینی انتخاب کنید که فلاش را در هیچ حالتی قفل نکند.

البته هنگامی که فلش را غیرفعال می کنید، لازم است که سرعت شاتر را کم کنید، پس بهتر است به دنبال مدلی باشید که حالت عکاسی تقدم شاتر را در اختیارتان می گذارد. زمان دقیقی که لازم است شاتر باز باشد بستگی به میزان نور محیط و مقداری از آن دارد که از لنز عبور کرده و به سنسور دوربین تان می رسد. لذا مدت زمان نوردهی در مدل های مختلف دوربین با یکدیگر متفاوت است. اغلب دوربین های رده پایین کامپکت حداکثر تا ۸ ثانیه زمان نوردهی را برای تان فراهم می آورند، که به نظر مقدار مناسبی است.

برای بهترین نتیجه می خواهید که سوژه های زنده تان در حرکت بوده و ساختمان ها و وسایل اطراف آنها ثابت باشند. لذا لازم است که با به حداقل رساندن لمس دوربین، لرزش های آن را کم کنید. اگر می خواهید یک DSLR بخرید، حتما همراه آن یک دکلانشور یا کنترل از راه دور شاتر هم خریداری کنید. در این صورت، هنگام عکاسی در شب، میزان لرزش دوربین به حداقل خواهد رسید.

بهبود کارایی در نور کم

بسیاری از دوربین ها با افزایش حساسیت سنسور سعی می کنند با نور کم به گونه ای کنار آمده و آن را مدیریت کنند. در دوران آنالوگ هم این مشکل وجود داشت. هنگامی که از فیلم های با حساسیت بیشتر استفاده می کردید، این افزایش حساسیت می تواند باعث افزایش نویز و دانه دانه شدن عکس شود. برای به حداقل رساندن این اثرات ناخواسته، دوربینی را انتخاب کنید که از سنسور بزرگتری بهره می برد.

البته دوربین های DSLR جایگزین خوبی از این نظر هستند. حتی مدل های سطح پایین این دوربین ها، سنسورهای بزرگتری از اغلب کامپکت ها دارند. در حالی که مدل های رده بالایی چون کانن EOS 5D Mark III یا نیکون D600 از سنسور های فول سایز ۳۵ میلیمتری بهره می برند.

مقاله های مرتبط : "گرفتن عکسی با بهترین وضوح و کمترین مقدار نویز؛ ISO اتوماتیک و "عکاسی در شب و تنظیمات دوربین" .

عکس های پرتره شب-هنگام

جدای از اینکه بتوانید سوژه تان را راضی کنید مدت زمان طولانی بی حرکت بماند یا خیر، اغلب اوقات برای یک پرتره خوب شبانه لازم است که فلش دوربین را روشن کنید. با فلش زدن هنگام عکاسی پرتره می توانید تمام پس زمینه را روشن کنید. پس بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که فلش آن گزینه slow sync را داشته باشد. این حالت به شما اجازه می دهد علاوه بر استفاده از زمان نوردهی طولانی برای ثبت کامل پس زمینه، از نور خوب فلش هم برای روشن کردن جزئیات صورت سوژه تان بهره ببرید، تا یک ترکیب بندی عالی از هر دو را در اختیار داشته باشید.

امکانات بهینه دوربین ویژه عکاسی در شب:

– کنترل ساده فلش

– حالت تقدم شاتر

– قابلیت کارکرد تاخیری شاتر یا کنترل بیسیم شاتر

– سنسور بزرگتر

دوربین های پیشنهادی:

– Canon EOS 650D

– Nikon 1 J2

– Sony Cyber-shot DSC-RX100

– Panasonic Lumix GX1

نکات آموزشی

عکاسی در شب

آتش به عکس شما احساس خارق العاده ای از زندگی می دهد، به خصوص اینکه زبانه بکشد و به پرواز در آید. در این جشن پایان شب آفریقایی در دامنه یک تپه، عکاس برای ثبت تصویر از افرادی که دور تنها منبع نور این دور و اطراف حلقه زده اند، کمی فاصله گرفته است.

عکاسی در شب

اگر می خواهید زندگی شبانه یک خیابان را به تصویر بکشید، دوربینی نیاز دارید که امکان انتخاب حساسیت بالا را برای تان فراهم کند و البته عکس تان را هم دانه دانه نکرده و نویز زیادی به آن اضافه نکند. بازتاب های شفاف و تند را ببینید. اینکه زندگی شبانه در رستوران کوچک شهر را، لبه کادرتان نگه دارید، باعث ترس تان نشود.

عکاسی در شب

هنگامی که شب از هتل یا خانه بیرون می زنید، دوربین تان را فراموش نکنید. زیرا برخی زیبایی ها تنها پس از تاریکی خودنمایی می کنند. تئاتر مولن روژ و محله Pigalle تنها هنگامی که خورشید غروب می کند، شروع به تلائلو می کنند و خودی نشان می دهند. به ویژه اگر دوربین تان را روی یک سه پایه نصب کرده و زمان نوردهی (exposure) را هم افزایش دهید، آنگاه دنیای تازه ای را خواهید دید.

عکاسی در شب

سعی کنید حداقل یک نفر در کادر باشد، و اگر آن موقع شب کسی از آنجا رد نمی شود؛‌ دوربین را در جای خود محکم کرده و خودتان شروع به قدم زدن درون کادر کنید! به دنبال بهترین حالت و وضعیت ایده آل ها نباشید. شما نمی توانید سوژه تان را کارگردانی کنید. پس همانند یک سوژه غیرقابل پیش بینی، به خوشی و شادی بپردازید و لحظات خوشی داشته باشید. هرچه سوژه ها تارتر شوند، زندگی بیشتری در عکس تان ثبت خواهد شد.

عکاسی در شب

این بخش از بروکسل در روز اصلا جذابیتی ندارد. اما این تصویر شبانه با مدت زمان نوردهی ۹ ثانیه ای آن را تبدیل به نقطه ای جذاب برای هر گردشگری می کند. جمعیت در حال گذار از خیابان هم همگی تار شده اند و تنها چیزی که از آنها می بینیم، یک غبار سفید ملایم در مرکز عکس است.

عکاسی در شب

در شهرهای توریستی، با پایین رفتن خورشید انواع مختلفی از نمایش های خیابانی بیرون می آیند. این تصویر با نوردهی ۵ ثانیه ای از یک هنرمند خیابانی آتنی، فرد درون پس زمینه را تار کرده و آتش چرخان را تبدیل به نواری جذاب نموده است. مطمئنا چنین جلوه ای در روز قابل ثبت نیست.

منبع : نارنجی

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *