راهنمای خرید دوربین مناسب برای عکاسی از حیوانات

چندی است به موضوع انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در شرایط مختلف و از سوژه های متفاوت می پردازیم. در کنار معرفی تنظیمات مورد نیاز برای هر یک، چند مدل دوربین را هم به لیست مان اضافه می کنیم. البته همان گونه در دو هفته گذشته دیده اید، داستان به همین ختم نمی شود و با اضافه کردن نکات آموزشی به انتهای راهنما، با چند نمونه عکس، برخی ریزه کاری های عکاسی در هر یک از شرایط مورد نظر را هم اضافه می کنیم.

به دنبال چه هستیم

حیوانات تقریبا بیش از تمام سوژه های عکاسی غیرقابل پیش بینی هستند و به دلایل فراوانی عکاسی از آنها بسیار مشکل تر از عکس گرفتن از بچه ها است. شاید بتوانید یک سگ را به گونه ای آموزش دهید که هرگاه صدای اش می زنید، ثابت مانده و مستقیما به شما خیره شود. اما درباره یک سنجاب یا پنگوئن… اصلا فراموشش کنید.

عکاسی متوالی

علاوه بر اینکه می توانید زمان طولانی منتظر بمانید تا اطمینان یابید یک حیوان می خواهد کار ویژه ای انجام دهد، لازم است آماده باشید که به محض ظاهر شدن حیوان یا آغاز حرکتش عکسبرداری تان را آغاز کنید. اما قضاوت درباره لحظه مناسب فشردن دکمه شاتر و ثبت عکس کار بسیار سختی است. لذا بهتر است به دنبال دوربینی باشید که امکان دسترسی سریع به حالت عکاسی ممتد یا Burst Shooting را برای تان فراهم می آورد. و البته امتحان کنید کارایی مناسبی هم در این حالت داشته باشد.

در حالت ایده آل، حالت عکاسی متوالی با استفاده از دکمه ای در عقب دوربین روی یکی از چهار کلید جهت نما و یا اینکه بالای دوربین روی چرخک تنظیم حالت عکاسی باید فعال شود. این گونه دیگر لازم نیست مدتی از زمان تان را برای جستجو در منوی دوربین و پیدا کردن حالت عکاسی متوالی هدر دهید. و شاید طی این مدت صحنه مورد نظر را هم از دست بدهید.

یکی از نکات مهم درباره قابلیت عکاسی متوالی، تعداد فریم هایی است که دوربین در هر ثانیه می تواند ثبت کند. و اینکه چه مدت زمانی طول می کشد تا بافر دوربین با عکس های متوالی پر شود و پس از آن باید عملیات عکاسی متوقف یا کند شود تا داده های ذخیره شده در بافر به کارت حافظه منتقل گردند. در برخی مدل های معدود دوربین عکاسی می توان با کاهش اندازه هر عکس، به سرعت ثبت چندصد فریم در هر ثانیه دست پیدا کرد. اما بهتر است شما به جای یک دوربین که با سرعت ۲۴۰ فریم بر ثانیه به ثبت عکس های ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسلی می پردازد، دوربینی بخرید که تنها ۴ فریم بر ثانیه سرعت دارد، اما عکس هایی با اندازه کاملا بزرگ و عالی ثبت می کند.

عکاسی Pre-emptive

اگر نگرانید که ممکن است دکمه شاتر را دیرتر از موعد فشار دهید، بهتر است دوربینی با قابلیت عکاسی Pre-emptive تهیه کنید. با چنین دوربینی، تمامی اتفاقات از زمان فشردن نیمه دکمه شاتر تا زمان رها کردن کامل آن اتمام کار، ثبت می شوند. این گونه شانس شما در ثبت صحنه ای که منتظرش بوده اید تا حد زیادی افزایش خواهد یافت و تقریبا دیگر چیزی را از دست نخواهید داد.

در مقایسه با قابلیت انتخاب خودکار بهترین عکس در دوربین هایی چون Nikon 1 J1، در مدل هایی چون J2 و V1 یک مرحله جلوتر می روید و در هر مرحله فشردن شاتر، امکان انتخاب ۵ فریم برتر از میان ۲۰ عکس گرفته شده را دارید. در اینجا می توانید بر اساس ترکیب بندی، فوکوس و در صورت حضور انسان در عکس، از نظر حالت صورت به انتخاب عکس ها بپردازید.

عکاسی از پشت شیشه

اگر می خواهید از حیوانات در باغ وحش عکس بگیرید، احتمالا باید کل روز را به عکاسی از پشت میله ها، و حتی بدتر از آن، پشت شیشه ها بگذرانید. این موضوع می تواند باعث انعکاس نور و خراب شدن عکس های تان شود. در این مورد، حالت مطلوب استفاده از دوربین DSLR یا کامپکت های با لنز قابل تعویض است. زیرا می توانید روی چنین دوربین هایی فیلتر پولاریزه نصب کنید.

در این مدل ازفیلتر، هنگامی شما آن را بچرخانید بخشی از نورهای ورودی از زاویه ای خاص را مسدود می کنید. و به این شکل تا حد بسیار زیادی تاثیر بازتاب های نوری در عکس نهایی را کاهش خواهید داد. استفاده از تکنیک مشابهی در عکاسی از ماهی ها و موجودات آبزی، به شما اجازه می دهد تا تصاویر واضح تری از درون آب داشته باشید. و دیگر سطح آب به صورت آینه ای عمل نکرده و بازتاب آسمان به عکس اضافه نمی شود.

تنها توجه داشته باشید اضافه کردن چنین فیلتری در جلوی لنز باعث می شود میزان کل نور ورودی به سنسور دوربین کاهش یابد. هنگامی از حیوانات عکاسی می کنید، احتمالا مجبورید این موضوع را با exposure طولانی تر جبران کنید. اما نوردهی طولانی تر هم، هنگامی که حیوان حرکات لحظه ای و غیرقابل پیش بینی دارد، باعث تار شدن عکس ها خواهد شد. بنابراین بهتر است دوربینی انتخاب کنید که سطوح خوبی از حساسیت (ISO) و جبران نوردهی (exposure compensation) را فراهم آورده و انتخاب آنها را هم برای تان سهل و آسان می نماید. ترجیحا دوربینی را انتخاب کنید که با دکمه های اختصاصی یا چرخی روی بدنه امکان انتخاب این گزینه ها را فراهم کند.

امکانات بهینه دوربین ویژه عکاسی حیوانات:

* حالت عکاسی متوالی یا Burst shooting

* گزینه عکاسی Pre-emptive

* لنز با قابلیت نصب فیلتر پولاریزه

دوربین های پیشنهادی:

– Nikon 1 J2

– Canon EOS 650D

– Sony Alpha SLT-A37

– Panasonic Lumix G5

 

نکات آموزشی

عکاسی از حیوانات

در اینجا هم به همان سبک عکاسی پرتره، گاهی خوب است که از عمق میدان کم بهره ببرید. استفاده از دیافراگم باز هنگام عکاسی نمای نزدیک یا کلوزآپ از حیوانات، می تواند جزئیات صورت آنها را واضح تر نشان دهد. در این حالت حیوان در محیط طبیعی خود به شکلی تصویر می شود که سوژه از پس زمینه مات خود بیرون زده است.

عکاسی از حیوانات

این می تواند هنگام عکاسی از حیات وحش، نمونه یک تصویر ساده و گیرا باشد. این عکس سنجاب، یکی از چندین فریمی است که به صورت متوالی و پشت سر هم ثبت شده اند. اگر چه این سنجاب مستقیما توجه را به سمت چیزی خارج از کادر جلب می کند. اما می تواند ذهن بیننده را به تصور وادارد که چه حیوان خارق العاده ای ممکن است خارج از کادر باشد.

عکاسی از حیوانات

به دنبال زوایای غیرمعمول باشید. تصویری از گاوها در چراگاه اگر مستقیم و سر راست گرفته شده باشد، چندان جذابیتی نخواهد داشت. اما با تصویربرداری از زاویه دید پایین و رو به بالا، اکنون نمایی داریم که به ندرت گاوی را در آن حالت دیده اید. نتیجه کار این گونه بیشتر صمیمی و جالب توجه است و گوش های گاو مرزهای عکس را مشخص ساخته اند.

عکاسی از حیوانات

هنگامی از پشت شیشه به عکاسی می پردازید، (مانند این عکس) باید مراقب باشید فوکوس دوربین به جای شیشه حایل میان شما، روی سوژه تان باشد. اتصال یک فیلتر پولاریزه روی لنز می تواند کمک خوبی برای کاهش انعکاس نورها و دستیابی به نتایج واضح تر باشد.

عکاسی از حیوانات

حیوانات کاملا غیرقابل پیش بینی هستند. قبل از آنکه آنها را تشویق به انجام کاری کنید، ابتدا نقطه فوکوس دوربین تان را تعیین کنید. بهتر است آن را روی حالت عکاسی متوالی قرار دهید. این گونه از رخداد در حال وقوع مجموعه ای عکس خوب دارید و می توانید بهترین تصویر را انتخاب کنید.

عکاسی از حیوانات

هنگامی از حیوانات خز دار عکاسی می کنید، نگران عکاسی در نور نباشید. تنها توجه داشته باشید به جای نور اطراف، آنها را به نقطه مرکزی عکس تان تبدیل کنید. می توان با استفاده از اشعه های خورشید، برجستگی خاصی به این گربه تنبل داد که حاضر نیست از جای اش جابجا شده و به درخواست های شما پاسخ دهد.

منبع : narenji.ir

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *