راهنمای خرید دوربین مناسب برای عکاسی از کودک

چندی است به موضوع انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در شرایط مختلف و از سوژه های متفاوت می پردازیم. در کنار معرفی تنظیمات مورد نیاز برای هر یک، چند مدل دوربین را هم به لیست مان اضافه می کنیم. البته همان گونه در دو هفته گذشته دیده اید، داستان به همین ختم نمی شود و با اضافه کردن نکات آموزشی به انتهای راهنما، با چند نمونه عکس، برخی ریزه کاری های عکاسی در هر یک از شرایط مورد نظر را هم اضافه می کنیم.

به دنبال چه هستیم

اولین و مهمترین نکته این است که قبل از آغاز عکاسی از کودکان و نوزادانی متعلق به شما یا خانواده تان نیستند، حتما از والدین و سرپرست شان اجازه بگیرید. اگر آنها راضی باشند که فرزندشان سوژه عکاسی شما شود، در میان دوربین ها انتخاب های بسیار گسترده ای خواهید داشت که می توانند برای این کار مناسب باشند.

حالت عکاسی کودک (Children mode)

اگر می خواهید یک دوربین کامپکت بخرید، اولین نکته قابل توجه این است که دوربین شما حالت عکاسی کودک داشته باشد. این حالت عکاسی تقریبا بهترین تنظیمات ممکن را برای شما فراهم می کند. این موضوع را می توانید در بخش تنظیمات scene mode دوربین کنترل کنید یا اینکه در کاتالوگ شرکت تولید کننده به دنبال آن بگردید.

البته در صورتی که دوربینی تمام امکانات و قابلیت های مورد نظر شما را داشت، تنها به دلیل همین یک قابلیت آن را دور نیاندازید، زیرا با استفاده از حالت تقدم دیافراگم و تنظیمات شاتر به خوبی می توانید از پس تنظیم دستی دوربین و تهیه عکس های عالی از کودک دلبندتان بر بیایید.

عکاسی بدون تنظیمات پیش فرض

همان چیزهایی برای عکاسی پرتره از بزرگسالان گفتیم، درباره کودکان هم صدق می کنند. شما به دوربینی احتیاج دارید که امکان تغییر اندازه دیافراگم را در اختیارتان بگذارد تا بتوانید با عمق میدان کم، سوژه تان را از محیط اطرافش جدا کنید. هر چه بتوانید به f/1 نزدیکتر شوید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. مثلا دوربین سامسونگ EX2F با f/1.4 گزینه خوبی خواهد بود، اما دوربین هایی با f/2.5 تا f/3.5 هم هنوز می توانند نتایج خوبی را برای تان به ارمغان بیاورند.

به خاطر داشته باشید هنگام عکاسی از نوزادان نباید از فلش استفاده کنید. اول به دلیل اینکه آنها را ناراحت نکرده و از چشمان شان محافظت کنید و دوم اینکه چنین کاری باعث ایجاد سایه های تند در عکس می شود. پس اگر لازم بود در محیط های تاریک تر همچون هنگام غروب یا در شیرخوارگاه از آنها عکس بگیرید، پس به دنبال دوربین هایی باشید که امکان استفاده از حساسیت های بالاتر (ISO) را بدون کاهش چشمگیر کیفیت فراهم می آورند. البته نیازی نیست حساسیت را به حداکثر برسانید. لذا نیازی نیست زیاد نگران کارایی ISO 1600 یا مقادیر بالاتر باشید. تمرکز خود را بر دامنه ISO های ۲۰۰ تا ۸۰۰ بگذارید.

عکاسی ورزشی و بازی ها

هنگامی از کودکان در حال بازی عکس می گیرید، لازم است کمی دورتر بایستید. عکس گرفتن از بازی هایی چون فوتبال نیازمند دهانه دیافراگم تنگ تر است تا بخش بیشتری از بازی را در فوکوس نگه دارد (همانند عکاسی منظره). لذا اطمینان یابید دوربین شما امکان انجام تنظیمات لازم برای عدد f بالا را هم دارا است. یا اینکه سراغ بخش تنظیمات حالت عکاسی دوربین های کامپکت رفته و حالت عکاسی ورزشی (sport mode) را انتخاب کنید. اگر هم این تنظیم روی دوربین تان نبود، حالت Landscape می تواند راه حل خوبی باشد.

برای تمرکز روی یک بازیکن خاص لازم است از قابلیت زوم دوربین استفاده کنید، زیرا نباید زیاد به کودکان نزدیک شده و مزاحم بازی آنها شوید. لنز های کیت معمولی که در جعبه دوربین های dSLR ارزان قیمت قرار دارند، حداکثر تا 3X قدرت زوم دارند. اگر به دنبال عکسی از چهره کودک تان در حال دنبال کردن توپ هستید، احتمالا باید دنبال لنزی قدرتمندتر باشید که زوم بالاتری داشته باشد. البته توجه داشته باشید زوم بیشتر به معنی عبور نور کمتر و رسیدن مقدار کمتر نور از سوژه به سنسور دوربین هم هست. پس شاید لازم باشد برای جبران این مشکل و همچنین کوتاه نگاه داشتن زمان باز بودن دریچه شاتر، حساسیت دوربین را بالا ببرید.

لذا هنگام انتخاب دوربین اطمینان یابید تنظیمات ISO و جبران نوردهی یا exposure compensation به سادگی با دکمه های جداگانه در جلو یاعقب دوربین قابل انجام هستند.

امکانات بهینه دوربین ویژه عکاسی کودک:

* لنز زوم بالا برای انعطاف کاربرد

* امکان کنترل دیافراگم دستی

دسترسی راحت به تنظیمات حساسیت (ISO) و جبران نوردهی (exposure compensation)

دوربین های پیشنهادی:

– Canon PowerShot SX500 IS

– Nikon 1 J2

– Samsung NX210

– Panasonic Lumix G5

نکات آموزشی

عکاسی از کودک

اگر چه تماس چشمی در عکس های پرتره مرسوم از بزرگسالان معمولا اهمیت زیادی دارد، اما چندان ضروری نیست هنگام عکاسی از کودکان در این خصوص سخت گیر باشید. زیرا واکنش های خودانگیخته و لحظه ای بچه ها نه تنها بسیار واقعی تر هستند، بلکه ثبت آنها بسیار راحت تر هم خواهد بود.

عکاسی از کودک

بچه های کوچک واقعا نمی دانند دوربین چیست. پس تمام فرآیند عکاسی را تبدیل به یک بازی کنید تا آنها با شما همکاری بیشتری داشته و همراه شوند. در غیر این صورت شما فقط یک جعبه پلاستیکی جلوی صورت تان نگه داشته اید که ممکن است برای شان ترسناک هم باشد.

عکاسی از کودک

هنگام عکسبرداری از فاصله بسیار نزدیک، هیچ گاه از فلش استفاده نکنید. این کار نه تنها باعث ایجاد سایه های تند روی سوژه و اطراف آن می شود، بلکه می تواند برای چشمان کودک مضر بوده و او را وحشت زده هم کند. به جای فلش، از حساسیت بالاتر دوربین استفاده کنید تا بتوانید مدت زمان نوردهی را کوتاه نگه دارید. یا اینکه محیط اطراف را روشن تر کنید، این کار انعکاس های قرنیه ای جالبی را ایجاد می کند.

عکاسی از کودک

استفاده از زوم بالا به شما اجازه می دهد بدون قرار گرفتن سر راه بازی بچه ها، از آنها عکس بگیرید. اما از برش عکس در ویرایش های پس از عکاسی هیچ واهمه ای نداشته باشید. شاید بتوانید نمود بیشتری به حالت های چهره بدهید.

عکاسی از کودک

هنگامی که والدین هم درگیر موضوع باشند، می بینید که بچه های کوچکتر بسیار شادتر هستند و به شکل راحت تر و طبیعی با عکاسی برخورد می کنند. این کودک با نشستن در آغوش مادر، به دلیل احساس امنیت، در حضور دوربین واکنش بسیار خوبی دارد.

عکاسی از کودک

اگر هر تلاش دیگری ناموفق بود، صبر کنید تا آنها به خواب بروند. نوزادان زمان بسیار زیادی از زندگی شان را در خواب می گذرانند، و این موقعیت عالی برای عکاسی از آنها است. سعی کنید در این حالت همراه با کودک برخی از وسایل و لباس هایش را هم در قاب عکس تان بگنجانید، چیزی مانند یک دستکش کوچک بدون انگشت.

منبع : narenji.ir

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *