راهنمای خرید انواع هدفون

می‌توان بخشی از اشتیاق به سمت هدفون ها را، یک محصول خاص، یعنی Beats by Dre دانست، هر چند در اینجا ابدا قرار نیست هدفون های برندشده را معرفی نماییم، بلکه کیفیت صدا، راحتی و طراحی آن از عوامل انتخاب این فهرست می‌باشد. اما مساله اینجاست که تعداد گزینه‌های خرید واقعا از چند صد تجاوز می‌کند و چطور باید یک هدفون خوب انتخاب کنیم؟

هنگام خرید هدفون، باید انتظار قیمت‌هایی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان را داشت. اما قبل از این‌که یک هدفون را انتخاب و برای تست امتحان نماییم، بهتر است نگاهی به انواع هدفون‌ها داشته باشیم تا تعداد گزینه‌های قابل بررسی را کمتر کنیم.

هدفون های توگوشی

بیشتر هدفون های کوچک که به اصطلاح earbud یا earphone نیز خوانده می‌شوند، معمولا در جعبه دستگاه‌های قابل حمل و تلفن‌های همراه وجود دارند و تقریبا اکثرشان در بلوک‌ کردن صدای بیرونی بی‌فایده هستند، شاید معروف‌ترین این دسته از هدفون ها، متعلق به ایرفون جدید اپل باشد که با نام EarPods معرفی شده است. اما آیا این نوع از هدفون‌ها کلا به درد نخور هستند؟

از آنجا که این ایرفون‌های کوچک، قابلیت حمل مناسبی دارند و بسیار کم جا می‌گیرند، شرکت‌هایی برای تولید ایرفون‌های با کیفیت اقدام نموده‌اند که می‌توان با قیمتی حدود صد دلار، اجناس خوبی را پیدا کرد که بلوک صدای خوبی هم داشته باشند، نوعی از این هدفون‌ها، که به آنها IEM هم گفته می‌شود، معمولا یک تکه اضافی از جنس سیلیکون یا ابر دارد که فضای داخلی گوش را پر می‌کند و در نتیجه، صدای بیرون تا حد زیادی کم می‌گردد. تفاوت این ایرفون‌ها با توگوشی‌های معمولی این است که اگر به درستی در گوش قرار نگیرند، کیفیت صدا با شیب زیادی افت می‌کند و پاسخ بیس اندکی خواهد داشت، ایرفون‌های گران‌تر در طراحی خود از آرماتورهای بهینه‌تری استفاده نموده‌اند. شرکت Shure که به‌دلیل میکروفن‌های افسانه‌ای SM57 و SM58 خود معروف است، اقدام به تولید یک ایرفون سه آرماتوره به‌نام E535 کرده است که کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد.

هدفون های روگوشی

این دسته از هدفون‌ها ظاهر آشناتری دارند، دو پد که روی گوش قرار می‌گیرد. بلندگوهای برخی از این هدفون‌ها درون کاسه‌ای بسته قرار دارد (Closed Caps) و اندازه‌های متفاوت آنها اجازه می‌دهد انواع کوچک‌ترشان قابلیت حمل خوبی داشته باشند، این دسته از هدفون‌ها برای کسانی که کلا علاقه‌ای ندارند چیزی درون گوششان فرو کنند، فوق‌العاده است، البته مشکل آنها این است که قرار دادن صحیح آنها روی گوش، چند ثانیه زمان می‌برد، اما وقتی بدرستی روی سر قرار می‌گیرند، کیفیت بسیار خوبی دارند، در این هدفون‌ها، راحتی نقش مهمی را بازی می‌کند. باید حتما پدهای هدفون را چک کنید تا گوش را اذیت نکند، برخی از هدفون‌ها پدهای نرم‌تری دارند و راحت‌تر روی گوش می‌نشینند.

هدفون های بسته

این هدفون ها بسیار گزینه خوبی برای استفاده در تمام محیط هستند. هر چند اندازه بزرگ آنها ممکن است مانع از استفاده‌شان در محیط‌های عمومی شود. این دسته از هدفون‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات دسته‌های قبلی را حل نموده‌اند و میزان ایزوله‌کردن نویزشان نیز بسیار بالاست، این دسته از هدفون‌ها برای استفاده در محیط‌های حرفه‌ای صوتی و مانیتورینگ صدا استفاده می‌شوند.

هدفون های باز

این دسته از هدفون‌ها برای مصارف خانگی توصیه می‌گردند، باز بودن کاسه آنها باعث می‌شود کیفیت صدای خوبی داشته باشند و دریافت اندک صدای بیرون در محیط خانه، می‌تواند به وسیع‌تر‌شدن صدا و طبیعی‌شدنشان کمک نماید، هر چند باید مواظب باشید، این دسته از هدفون‌ها ابدا صدای بیرون را قطع نمی‌کنند و هر صدایی باشد، خواهید شنید. بنابراین نمی‌توان از این هدفون‌ها در محیط‌های شلوغ استفاده نمود.

هدفون باز یا هدفون بسته ؟

هدفون های پشت باز از یک ترنس دیوسر (transducer) استفاده می کنند که در فضایی با فاصله کمی از سر و در بدنه که از فوم پر شده است قرار می گیرد و معمولا تهویه آن از طریق چند شیار یا سوراخ انجام می شود. هدفون های پشت باز نسبت به هدفون های پشت بسته کم تر رنگ صدا را تحت تاثیر قرار می دهند، زیرا مقداری از صدای بیرون وارد هدفون می شود و به طور کامل ایزوله نیستند. در نتیجه این هدفون ها صدای طبیعی تری به شنونده ارایه می دهند.

اما ایراد این هدفون ها ایزوله کردن کم تر بین داخل و خارج هدفون است، در نتیجه صداهای بیرون آسان تر وارد هدفون می شوند. به همین دلیل اگر به ایزوله شدن کامل نیاز دارید، این هدفون ها زیاد مناسب نیستند. همچنین سیگنال داخل هدفون می تواند به بیرون نشت کند و توسط میکروفون برداشته شود، به ویژه میکروفون های خواننده که به شخصی که در حال اجرا است، نزدیک تر است. این موضوع به ویژه در زمانی که در ورودی هدفون یک ترک برای مترونوم در نظر گرفته شده است، مشکل ساز می شود، زیرا ممکن است صدای آن در ترک های ضبط شده شنیده شود.

اما ایراد این هدفون ها ایزوله کردن کم تر بین داخل و خارج هدفون است، در نتیجه صداهای بیرون آسان تر وارد هدفون می شوند. به همین دلیل اگر به ایزوله شدن کامل نیاز دارید، این هدفون ها زیاد مناسب نیستند. همچنین سیگنال داخل هدفون می تواند به بیرون نشت کند و توسط میکروفون برداشته شود، به ویژه میکروفون های خواننده که به شخصی که در حال اجرا است، نزدیک تر است. این موضوع به ویژه در زمانی که در ورودی هدفون یک ترک برای مترونوم در نظر گرفته شده است، مشکل ساز می شود، زیرا ممکن است صدای آن در ترک های ضبط شده شنیده شود.

هدفون های پشت باز برای مانیتور کردن در حین ضبط مناسب هستند، به شرطی که به میکروفونی که در حال ضبط صدا است زیاد نزدیک نباشید. این هدفون ها برای میکس کردن زیاد مناسب نیستند، زیرا بیس ناپایداری ارایه می دهند، اما هدفون های پشت باز برای بررسی میکس در اواخر کار مناسب هستند.

از طرف دیگر، هدفون های پشت بسته سطح صدای بالاتری تولید می کنند، زیرا اجازه وارد شدن صدا به داخل هدفون و یا خروج آن از هدفون را نمی دهند و گوش را نسبت به فضای اطراف آن بیشتر ایزوله می کند. همچنین این هدفون ها صدای بیس بهتری تولید می کنند زیرا فرکانس های پایین داخل هدفون باقی می مانند و بیرون نمی روند.

در استودیوها تقریبا همیشه از هدفون های پشت بسته برای مانیتور کردن در حین ضبط استفاده می کنند، زیرا این هدفون ها کمتر دچار مشکل نشت صدا می شوند و به برداشت های تمیز کمک می کنند. هدفون های پشت بسته در صورت استفاده برای میکس کردن می توانند اندکی صدا را مصنوعی کنند زیرا طوری صدا را ایجاد می کنند که انگار از داخل سرتان می آید. از آن جایی که این هدفون ها صدای بیرون را تا حد خیلی زیادی ایزوله می کنند و صدا را به صورت مستقیم به داخل گوش شما آتش می کنند، صدای یک ترک را بسیار متفاوت با بلندگو پخش می کنند. به همین دلیل استفاده از هدفون در بررسی میکس بسیار مهم است اما استفاده از هدفون به تنهایی برای میکس مناسب نیست.

هدفون های نیمه‌باز

این دسته از هدفون‌ها برای نزدیک‌تر‌شدن فاصله دودسته قبلی تولید شده‌اند. در طراحی آنها، استفاده از کیفیت صدای هدفون‌های باز مطرح شده است، در حالی که نشت و درز صدای آن کاهش یافته است و تا حدی به ایزوله‌کردن صدا می‌پردازند. این هدفون‌ها غیرمعمول هستند و یافتن مدل مناسب، کمی زمانبر خواهد شد.

هدفون های قطع‌کننده نویز

یکی دیگر از مولفه‌هایی که هنگام خرید هدفون باید به آن توجه نمود، قطع‌کردن نویز آن می‌باشد. این فناوری خیره‌کننده، به‌صورت فعال نویز محیط را قطع می‌نماید و هدفون‌ را، از هر مدلی که باشد، مشابه هدفون‌های بسته خواهد نمود. این فناوری با کمک یک میکروفن انجام می‌گیرد. این میکروفن برای نظارت بر نویز محیط استفاده می‌شود، سپس امواجی درست معکوس با امواج محیط به درون گوش می‌فرستد که باعث لغو صدای بیرون می‌شود، لغو نویزها به‌صورت فعال، بیشتر روی فرکانس‌های پایین و وسط انجام می‌گردد. صداهایی چون موتورها، تهویه هوا و دیگر صداهای مدام این‌طوری. این روش معمولا در نویزهایی که فرکانس بالایی دارند، جوابگو نمی‌باشد.

هدفون های بی‌سیم

برخلاف دسته‌های بالاتر، هدفون‌های بی‌سیم طراحی خاصی ندارند، بلکه از فناوری بی‌سیم بلوتوث استفاده می‌کنند. ایرفون‌هایی چون Sennheiser PX 360 BT یا هدفون‌های بزرگی چون Sennheiser RS160 بی‌سیم هستند، این هدفون ها تقریبا همیشه کیفیت صدای بدتری از معادل با سیم خود ارائه می‌دهند. از آنجا که مساله باتری هم مطرح می‌شود، می‌توان این هدفون‌ها را کلا پرزحمت‌تر از همتای با‌سیم‌شان دانست. برخی از این هدفون‌ها قابلیت با‌سیم‌‌شدن را هم دارند، ولی تعدادشان محدود است و اکثرشان بدون شارژ بی‌فایده خواهند بود.

بسیاری از هدفون‌های ارزان بی‌سیم از فناوری‌ Lossy استفاده می‌کنند که در نتیجه، ممکن است اطلاعات از پخش‌کننده به هدفون گم شود. اگر خواستید هدفون‌ بلوتوث بخرید، مطمئن شوید که از کدک aptX پشتیبانی می‌کند. این کدک البته صددرصد بدون افت سیگنال نیست، اما کیفیت بسیار بهتری از بلوتوث استاندارد دارد.

چرا باید از هدفون استودیویی استفاده کرد؟

به احتمال زیاد تمامی افرادی که قصد خرید تجهیزات صوتی برای رکورد و ساخت و تنظیم موسیقی دارند به این نکته واقف هستند که هدفون های استودیویی یکی از فاکتورهای اصلی برای استودیوها محسوب می شوند و تاثیر آن بر خروجی کار بسیار مشهود و قابل لمس است. بعلاوه به دلیل شرایط محیطی زندگی حال حاضر و کمبود مکان های مناسب از لحاظ اندازه و الزام به رعایت سکوت و آرامش در محیط های پر تراکم ، استفاده از هدفون ها در کار ساخت و تدوین و تنظیم موسیقی اجتناب ناپذیر است.

همچنین هر کسی که با یک میکروفون به ضبط صدا می پردازد به یک هدفون خوب نیاز دارد. زمانی که در حال ضبط صدای زنده در یک اتاق هستید، هر نویزی توسط میکروفون دریافت و ضبط می شود، در نتیجه نمیتوانید از بلندگو استفاده کنید زیرا باعث ایجاد فیدبک (بازخورد) زیادی می شود. برای این کار، یک هدفون، ترجیحا با کابلی بلند، ضروری است. راحتی نیز عامل مهم دیگری است، زیرا ممکن است برای مدت طولانی از هدفون استفاده کنید. گاهی مقداری نشت (bleed) جزئی از هدفون به میکروفون خواننده وجود دارد، اما این موضوع به ندرت در ضبط باعث ایجاد مشکل می شود. DJ ها را نیز، که برای میکس و cue کردن به هدفون نیاز دارند.

هدفون های خیلی خوب میتوانند در میکس کردن نیز به کار بیایند، هر چند به ندرت می توان به طور کامل برای میکس نهایی به هدفون تکیه کرد. زمانی که موسیقی از هدفونی که به دو طرف سرمان وصل شده باشد، پخش میشود دریافت ما از موسیقی نسبت به زمانی که موسیقی از بلندگو در فضای فیزیکی بزرگتری پخش می شود، متفاوت است. بسیاری از موسیقی ها برای شنیدن در بلندگو میکس می شوند. در هر حال هدف شما باید این باشد که میکس نهایی چه در هدفون و چه در بلندگو صدای خوبی بدهد.

نکات مهم در انتخاب هدفون

به کاربردی که هدفون برای تان دارد فکرکنید. برای گوش دادن به موسیقی به طور معمول، یک هدفون ارزان تر کافی است. برای گوش دادن طولانی یا بررسی میکس، به سراغ هدفون های حرفه ای تر بروید. هدفون های پشت باز و پشت بسته دارای امپدانس ها مختلفی، از 8 اهم تا چند صد اهم هستند. هدفون هایی که امپدانس پایین تر دارند میتوانند صدای بلندتری از فیش استاندارد هدفون تولید کنند و برای رسیدن به یک سطح فشار صدای معین (SPL) به ولتاژ کمتری نیاز دارند. هرچند که در صورت استفاده از تجهیزات حرفه ای صوتی این موضوع کمتر مشکل ساز است تا زمانی که از دستگاه های قابل حملی مثل آیپاد استفاده می کنید.

پاسخ فرکانس هدفون نیز اهمیت دارد، و همان طور که می دانید، دامنه فرکانس وسیع تر برای میکس کردن و کاربردهای جدی بهتر است. در مشخصات هدفون هر چه عدد پایین کم تر باشد و عدد بالا بیشتر، آن هدفون توان تولید بیس و تریبل بیشتری دارد. یک هدفون پشت بسته خوب با دامنه فرکانس مناسب، می تواند صدای بیس بزرگ و دقیقی ایجاد کند، به ویژه اگر در گذشته از هدفون های ارزان تر یا تو گوشی استفاده کرده باشید.

اگر می خواهید از هدفون برای مدت طولانی استفاده کنید، به راحتی آن نیز توجه نمایید. بند قابل تنظیم، پدهای نرم و کابل بلند برای حرکت آزادانه از نکات مهم است. کابل های اضافی مخصوص هدفون نیز قابل تهیه هستند و قیمت پایینی دارند. همچنین می توانید از آمپلیفایرهای مخصوص هدفون استفاده کنید که برای گرفتن خروجی های متعدد هدفون با ولوم مناسب به کار می روند، برای مثال در ضبط صدای یک گروه که همه افراد نیاز به یک هدفون برای مانیتور داشته باشند. همچنین امکان چرخش هدفون برای استفاده با یک گوش را در نظر داشته باشید، امکانی که برای برخی خواننده ها مهم است.

منبع : ترن ملودی ؛ کالارنا 

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *