راهنمای خرید اسپیکر

راهنمای خرید اسپیکر

شاید از نظر یک کاربر آماتور اسپیکرها فقط از لحاظ ظاهری و کیفیت صدا تفاوت داشته باشند اما یک کاربر حرفه‌ای می‌داند که این دستگاه‌ها نیز مانند دیگر لوازم دیجیتالی انواع و اقسام زیادی دارند که بر اساس معیارهای مختلف طبقه‌بندی می‌شوند.

نکاتی که قبل از خرید اسپیکرها باید بدانیم

توان واقعی اسپیکر

وات واقعی بلندگو (اسپیکر): برای بیان میزان توان واقعی بلندگو از واحدی به نام RMS استفاده می‌شود. در اصل RMS واحدی است که نشان دهنده توان واقعی تقویت‌کننده و بلندگو‌ها است و با توجه به این واحد می‌توان به راحتی به میزان توان صوتی که یک بلندگو قادر به ایجاد آنها است پی برد، همچنین از طرفی واحدی به نام Pmpo نیز روی بلندگو‌ها نوشته می‌شود که این واحد در اصل یک واحد قراردادی هست که از حاصل ضرب وات واقعی در مضربی مشخص به دست می‌آید و می‌توان گفت که این واحد بیشتر به ساختار کلی طراحی بلندگو بستگی دارد که می‌تواند باعث تاثیرگذاری بیشتر روی کاربر شود.

 طراحی

طراحی بلندگو‌ها: طراحی مناسب و دقیق بلندگو‌ها یکی از عوامل موثر در افزایش کیفیت صدا است، به طور مثال خرید یک اسپیکر با بدنه‌ای مناسب، مانع از ایجاد صدای نامناسب در هنگام پخش صدای بم می‌شود که این حالت در بسیاری از بلندگو‌های موجود در بازار مشاهده می‌شود، همچنین طراحی مناسب بلندگو‌ها باعث افزایش زاویه پخش (همان طیف پوشش‌پذیری صوتی ) توسط اسپیکر می‌شود که این عامل در تاثیر‌گذاری بیشتر روی کاربر موثر است. از طرفی طراحی مناسب بلندگو خود باعث افزایش جذابیت آن برای کاربر می‌شود که این عامل یکی از دلایل مهم در خرید اسپیکر مناسب توسط اکثر کاربران ایرانی محسوب می‌شود.

فرکانس قابل پشتیبانی

میزان فرکانس قابل پشتیبانی: اصطلاحی در سیستم‌های صوتی به نام میزان فرکانس قابل پردازش وجود دارد که این اصطلاح در سیستم شنوایی انسان نیز صادق است. در حالت کلی گوش طبیعی انسان قادر به شنیدن اصواتی ما بین 20 تا 20هزار ‌هرتز است و در صورت افزایش فرکانس بیش از این مقدار قادر به شنیدن آن نخواهیم بود، پس در صورت تمایل به انتخاب یک بلندگوی مناسب سعی کنید، بلندگویی بخرید که طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های قابل شنیدن توسط گوش را پشتیبانی کند که این امر باعث درک بهتر صداهای مختلف در هنگام فعالیت‌های صوتی می‌شود.

کانال‌های خروجی
 تعداد کانال‌های خروجی: امروزه اکثر بلندگو‌های بازار دارای حداقل 2 کانال اصلی و یک کانال صدای بم هستند که این عامل باعث تاثیر‌گذاری بهتر در هنگام شنیدن صدا‌های مختلف می‌شود، اما به علت پیشرفت و تعبیه کارت‌های صدای چند کاناله روی مادربورد‌های امروزی، کم کم این بلندگو‌ها جای خود را به بلندگو‌های چند کاناله می‌دهد، اما علتی که امروزه بلندگو‌های چند کاناله طرفدار خاصی یافته است فقط به علت وجود کارت‌های چند کاناله نیست بلکه به اکثر فیلم‌ها و بازی‌های امروزی از حالت چند کاناله پشتیبانی می‌کند که این عامل خرید بلندگو‌های چند کاناله را رونق می‌بخشد. سعی کنید بلندگویی تهیه کنید که حداقل از 4 کانال اصلی و یک کانال برای صدای بم داشته باشد.

انواع اسپیکر

اسپیکرهای 2.0: این نوع اسپیکر دو بلندگو دارد که در دو طرف نمایشگر یا تلویزیون قرار می‌گیرد. اسپیکرهای 2.0 معمولا کوچک هستند، صدای بم ندارند و برای استفاده به‌عنوان بلندگوی رومیزی مناسب است. کیفیت صدا در این نوع اسپیکرها متوسط است و اگر علاقه چندانی به شنیدن صدای خیلی بلند ندارید و از طرفی نمی‌خواهید جای زیادی را روی میز کامپیوترتان به اسپیکر اختصاص دهید، می‌توانید از این مدل استفاده کنید. در واقع رفع نیازهای اصلی و اولیه یک کاربر جزو وظایف این اسپیکر است و می‌توانید آن را با قیمت مناسبی تهیه کنید.
 
اسپیکرهای 2.1: عملکرد این اسپیکرها مشابه 2.0 است به جز اینکه صدای بم را هم البته با فرکانس پایین پخش می‌کنند. کیفیت صدا در این اسپیکرها قابل قبول است و برای کسانی که به شنیدن موسیقی علاقمندند گزینه مناسبی است. اما کیفیت صدای آنها برای بازی‌های رایانه‌ای و یا تماشای فیلم چندان قابل قبول نیست.‌ از نظر قیمتی مدل‌های متفاوت آن برابر یا کمی گران‌تر از مدل‌های 2.0 یافت می‌شوند. 
 
اسپیکرهای 4.1: این نوع اسپیکرها می‌توانند صدا را چندکاناله پخش کنند و برای کسانی که علاقمند به تماشای فیلم‌ و انجام بازی‌های رایانه‌ای هستند و دوست دارند این باز‌ها را با بالاترین کیفیت و شفافیت صوتی اجرا کنند مناسب است. هنگامی که صدا را با استفاده از این نوع اسپیکرها پخش می‌کنید آن را از چهار طرف خود خواهید شنید و علاوه بر این حذف صداهای جانبی جذابیت فیلم یا بازی مورد نظر را افزایش خواهد داد. در واقع این اسپیکرها جزو مناسب‌ترین‌ گزینه‌ها برای استفاده خانگی و کامپیوتر هستند که قیمت معقول و کارایی مناسبی دارند.
 
اسپیکرهای 5.1: انواع 5.1 جزو محبوب‌ترین اسپیکرها هستند. این نوع اسپیکرها صدا را با کیفیت قابل توجهی انتقال می‌دهند. از آنجا که بیشتر فیلم های دی‌وی‌دی را با سیستم صوتی دیجیتال دالبی 5.1 می‌سازند و بیشتر بازی‌های باکیفیت رایانه‌ای نیز از نوع دیجیتال دالبی است، این نوع اسپیکرها برای تماشای فیلم و انجام بازی کاملا مناسب هستند. در سیستم صوتی دیجیتال دالبی، بیشتر مکالمات فیلم‌ها و صداهای حساس بازی ازطریق کانال جلو پخش می‌شود در نتیجه اسپیکر جلو نقش مهمی ایفا می‌کند. این نوع اسپیکر قیمت نسبتا بالایی دارند و برای کاربران نسبتا حرفه‌ای که خواستار بالاترین کیفیت صوتی هستند گزینه قابل قبولی هستند.
 
اسپیکرهای 6.1: این نوع اسپیکرها با اضافه کردن یک اسپیکر سوم عقب به سیستم 5.1 ایجاد می‌شوند و از این طریق اطلاعات کانال محیطی را افزایش می‌دهند. این اسپیکرها جزو مدل‌های حرفه‌ای هستند و معمولا برای تجهیزات نمایش خانگی انتخاب می‌شوند و برای استفاده در کامپیوترها چندان رایج نیستند. به این مدل اصطلاحا سیستم احاطه مرکزی گفته می‌شود و به دلیل اضافه کردن کانال محیطی سوم برای نمایش فرمت‌هایی مانند دالبی و dts مناسب است. بنابراین افرادی که کار حرفه‌ای صدا می‌کنند و یا علاقمند به داشتن یک سینمای خانگی مجهز در خانه هستند می‌توانند از این نوع اسپیکر استفاده کنند.

برگرفته از سایت:

 

www.iranneeds.com

www.topbrands.ir

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *