راهنمای جامع خرید سینمای خانگی

چه کسی هست که نخواهد از تمام جادویی که تلویزیون اچ دی‌اش می‌تواند بکند استفاده کند؟ پس بیایید شروع کنیم. بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که بیشترین استفاده را از این جعبه جادویی با کمترین هزینه برد. یکی از راه‌هایی که می‌توان سیستم صوتی و تصویری خود را به بهترین شکل ممکن در آورد، خرید سینمای خانگی است. سینمای خانگی معمولا جز وسایلی است که همیشه برای خریدار گران تمام می‌شود، اما خب ما اینجاییم که شما را برای یک خرید بهتر راهنمایی کنیم.

سیستم سینما خانگی نهایت سرگرمی خانگی را ارائه می كند. برای علاقمندان به فیلم و نیز تقریبا همه مردم سیستم سینما خانگی تجربه سینمایی را دقیقا به داخل خانه ها آورده است. بیشتر سیستم های سینما خانگی شامل یك دستگاه DVD، دریافت كننده A/V، 5 یا در برخی سیستم ها 7 مجموعه اسپیكر و ساب ووفر می باشند. این اسپیكر ها به صورت برنامه ریزی شده در اطراف شنونده نصب می شوند و تجربه تاتری شگفت انگیزی را بوجود می آورند. این مساله كه جلوه های صوتی، مكالمه و صدای پیرامون از قطعه های صوتی در سینما خانگی می توانند به همان صورت كه باید شنیده شوند، شنیده می شوند درست است؛ ولی در نهایت این رضایت است كه از سینما خانگی حاصل می شود. بزرگترین قابلیت سینما خانگی این است كه مسیر خرید شما را مشخص می كند و شما به سوی آن كشیده می شوید. چه شما از عاشقان موسیقی یا از كسانی باشید كه دوست دارند سكوت را بشكنند، تهیه یك سیستم صوتی كه قطعات آن به صورت مجزا تهیه شده اند قانع كننده نخواهد بود. شما با استفاده از سینما خانگی در عوض به كیفیت بسیار بالای صدای خروجی دست خواهید یافت.

انواع سیستم صوتی سینمای خانگی

شما می‌توانید از بین 4 سیستم صوتی موجود در سینمای خانگی انتخاب کنید:

Home-theater-in-a-box (HTIB) systems

در این سیستم اغلب 5 اسپیکر سراوند، یک ساب ووفر و یک پلیر یا آمپلیفیر موجود است که به صورت یک مجموعه فروخته می‌شود.

Sound Bars

بارهای صدا از چند واحد اسپیکر تشکیل شده‌اند که صدای سراوند واقعی را ارایه می‌دهند و معمولا روی دیوار زیر پنل تلویزیون نصب می‌شوند.

Component systems

اجزای این سیستم می‌تواند به تمام انتخاب‌های شما از جمله رسیور صدا و تصویر، اسپیکرها، پلیر یا هر چیز دیگر مرتبط به این مجموعه باز گردد.

Separates

سیستمهایی که در آنها می‌توانید به جای رسیور از پری‌آمپلیفایر و پاور آمپلی فایرها استفاده کنید.

بودجه

سیستم‌های صوتی در قیمت‌های گوناگونی موجود هستند که نسبت به برند تولید کننده و اجزایی که شامل می‌شوند متغیرند.

ارزانترین‌ها : سیستم‌های Home-theater-in-box(HTIB). این مجموعه‌ها اغلب دارای اسپیکرهای کوچک هستند.

میان قیمت‌ها : ساوندبارها معمولا برای زمانی که فضای کافی برای قرار دان اسپیکر ها ندارید مناسبند و بیشتر آنها داری سابووفر جداگانه هستند.

گرانقیمت‌ها : سیستمهای Component  مبتنی بر رسیورهای 

نجومی‌ها : سیستمهای Component با رسیورهای بسیار پیشرفته و پری آمپلی فایرها و آمپلی فایرهای جداگانه و اسپیکر های بزرگ.

فضایی که می‌خواهید سیستم خود را آنجا قرار دهید

اتاق سینما خانگی

اتاقی كه سینما خانگی در آن قرار داده می شود تاثیر بسیار زیادی بر روی كیفیت صدا، نحوه ی انتخاب اندازه نمایشگر و چیدمان مبلمان دارد. در نظر داشتن اندازه ها و داشتن تصویری دیاگرامی از اتاق هنگام انتخاب سینما خانگی ضروری است.
معماری اتاق و صوت: به محل پنجره ها، درها و سایر ویژگی ها ی معماری اتاق كه می تواند بر انتشار صوت تاثیر داشته باشد، باید توجه شود. همچنین باید به سطوحی مانند فرش، پرده ها و وسایل داخل اتاق كه می توانند بر صوت تاثیر داشته باشند توجه داشت.
محل قرار گیری اسپیكر ها : محل های ممكن برای قرار گیری اسپیكر ها در اتاق باید مشخص شوند و همزمان باید به محل قرا گیری مبلمان توجه داشت. در صورت امكان بهتر است اسپیكر ها به اندازه 30 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشند.
پریز برق: توجه داشته باشید كه در محل انتخابی شما برای قرار دادن سینما خانگی پریز برق به مقدار كافی برای سینما خانگی، تلویزیون و سایر وسایل وجود داشته باشد.

مجموعه‌ای با اسپیکرهای بزرگ می‌تواند برای یک فضای محدود آزار دهنده باشد و ساوند بارها هم نمی‌توانند برای محیطی وسیع کافی باشند، پس توجه به فضایی که می‌خواهید سینمای خانگی خود را آنجا قرار دهید بسیار اهمیت دارد.

اتاق خواب یا فضایی مشابه به آن : به دنبال مجموعه‌های HTIB یا ساوند بارها باشید. البته کامپوننت‌های مجهز به اسپیکرهای کوچک نیز مناسب هستند.

اتاق نشیمن آپارتمان : مراقب باشید، سیستمی را انتخاب کنید که بعدها باعث دردسرتان نشود. کامپوننتهای کوچک و ساوند بارها مناسب این فضا هستند.

اتاقهای نشمین بزرگ : قطعا سیستم‌های کامپوننت بهترین گزینه هستند.

خلوتگاه : سیستمهای کاپموننت.

اتاق ویژه تماشای فیلم : مسلما برای چنین فضایی باید بهترین سیستم کامپوننت موجود را برگزینید. 

چیدمان سینمای خانگی

یک نوع چیدمان سینمای خانگی در اتاق 5.1 کانال ساراند

 

بلندگوی چندکاناله لازم است؟

  5.1 کاناله:  بیشتر دیسکهای DVD و بلوری، برخی از دیسکهای SACD و برخی از منابع پخش

 6.1 کاناله: تعداد کمی DVD با سیستم رمزگذاری Dolby Digital Surround EX™ یا سیستمهای مشابه

 7.1 کاناله: برخی از دیسکهای بلو-ری

پس مشخص است که یک سیستم 5.1 کاناله می‌تواند تجربه‌ای بسیار خوب از صدای ساراند را در اختیارتان  قرار دهد.

7.1  مستقیم بودن افکتهای صدا را بیشتر کرده و به سه بعدی شدن بیشتر صدا در محیط می‌افزاید.

به طور کل هر چه تعداد کانالها بیشتر باشد، یعنی تعداد اسپیکرها و آمپلی فایرها نیز بیشتر خواهد بود که به مراتب قیمت سیستم شما نیز بالاتر خواهد رفت، پس همانطور که پیش از این گفتیم یه سیستم 5.1 کانالی کافی است.

انتخاب اسپیکرهای خوب

انتخاب اندازه اسپیکر مستقیما به اندازه فضایی که می‌خواهید در آن از آنها استفاده کنید بستگی دارد. برای فضاهای بزگرتر اسپیکرهای بزرگتر و برای فضای کوچکتر از اسپیکرهای کوچکتر استفاده کنید. اما به این نکته توجه کنید که بین اندازه و میزان کیفیت ارتباط مستقیمی وجود ندارد و دلیل نمی‌شود که مثلا اسپیکرهای کوچک کیفیت خوبی نداشته باشند.

بسیاری از خریداران سینمای خانگی توجه زیادی به قدرت صدای این وسیله می کنند اما با اعداد یکسانی روبرو می شوند، برای مثال چند سینمای خانگی را در نظر بگیرید که همگی دارای خروجی یکسان 1000 وات هستند. مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مجموع توان خروجی اسپیکرها 1000 وات هستند.
مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مجموع توان خروجی اسپیکرها 1000 وات خواهد بود یعنی ممکن است قدرت ساب ووفر یا اسپیکرهای جلویی یا پشتی در مدل های مختلف متفاوت باشند. مجدد دو سینمای خانگی که هر دو دارای قدرت خروجی 1000 وات هستند را در نظر بگیرید یکی ممکن است دارای ساب ووفر 200 وات و دیگری دارای ساب ووفر 250 وات و دیگری دارای ساب ووفر 250 وات باشد بنابراین طبیعی است که هر شخصی باید این تعادل را با توجه سلیقه و استفاده کاربری خود در نظر بگیرد ضمن آنکه باید به مساحت فضای منزل نیز توجه کنیم.

آنچه در دسترس است : 
1- سیستم به همراه یا بدون دستگاه DVD:برخی سیستم ها شامل یك دریافت كننده و اسپیكرهای هماهنگ از نظر قدرت و نیزهماهنگ از نظر ظاهر می باشند.

2- انواع پخش: بسیاری از سیستم ها شامل پخش كننده های ارتقا یافته(up-scaling player) هستند كه DVD ها را به HD پردازش و تغییر فرمت می دهند. برای كسانی كه نگاه تمیزتری را خواهانند سینما خانگی مبتنی بر Blue-ray تقریبا جدید و در دسترس می باشد.
3- اسپیكر بیسیم یا صوت چند گانه(multi-room audio): استفاده از اسپیكر های بیسیم نیاز به سیمكشی از سیستم به گوشه های اتاق را برطرف می كند. در برخی سیستم ها همه اسپیكرها بیسیم هستند. تعداد محدودی از سیستم ها از فرستنده هایی استفاده می كنند كه می توانند سیگنال صدا را از سیستم به سایر اسپیكر های مناسب در سایر اتاق های منزل شما نیز بفرستند.
4- iPod dock و اتصال WiFi: iPod dock به آسانی به شما اجازه می دهد كه iPod خودتان را به سیستم صوتی ارتباط دهید و همچنین از این طریق باتری آن را شارژ كنید. ارتباط WiFi مشخصه ای است كه به سینما خانگی اجازه می دهد به هارددیسك كامپیوتر شخصی شما متصل شود و از این طریق شما به تمام فایل های مالتی مدیا بر روی هارددیسك برای پخش دسترسی خواهید داشت.
5- اسپیكر ها: اسپیكر ها در سایز ها و شكل های مختلفی موجود می باشند. اسپیكر های كوچك كه می توانند هم بر روی قفسه قرار داده شوند و هم بر روی دیوار نصب شوند معمول هستند. با افزایش طراحی اسپیكر های تلویزیونی، اسپیكرهای بلند و نازك با رنگ های شبیه پیانو و نقره ای معمول شده اند. اسپیكرها، سینما خانگی را از بقیه وسایل سرگرمی صوتی در خانه متمایز می كنند. اسپیكرهای اصلی كه لازم است موجود باشند تا یك سیستم، سینما خانگی در نظر گرفته شود عبارتند از:

– اسپیكر كانال مركزی:

این اسپیكر مستقیما به سمت بیننده قرار داده می شود و می تواند زیر یا بالای تلویزیون قرار داده شود. این اسپیكر جلوه های صوتی و صدای اصلی موجود را پخش میكند.

– اسپیكر های جلویی سمت راست و چپ:

این اسپیكر ها می توانند در زاویه حدود 45 درجه ای در دو سمت تلویزیون یا ترجیحا در گوشه های اتاق قرار داده شوند. نحوه قرار گیری آنها باید به صورتی باشد كه نقطه همگرایی صدای آنها در مركز دیوار پشتی اتاق واقع شود. اینها جفت اسپیكری هستند كه اولین سطح صدای خروجی در سیستم سینما خانگی را فراهم می كنند. اگر صدا ناهنجار و مرتعش بود باید این اسپیكرها مستقیما در جهت بیننده قرار داده شوند. . سیستم 5.1 دارای 5 اسپیكر و 1 سابووفر است و یكی از معمول ترین پیكر بندی های سیستم سینما خانگی می باشد. به طور مشابه سیستم 7.1 دارای 7 اسپیكر و یك سابووفر می باشد. در سیستم 7.1 دو اسپیكر اضافه وجود دارد كه می توانند مقداری جلوتر از اسپیكر های جلویی قرار داده شوند.

– اسپیكر های پشتی سمت راست و چپ:

این اسپیكر ها باید در گوشه های دیوار پشتی قرار داده شوند. این اسپیكر ها هستند كه احساس واقعی قرار داشتن در یك فیلم را به بیننده می دهند.صداهایی كه كه در گوشه های تصویر رخ می دهند مانند شخصیتی كه به سوی یك طرف صفحه نمایش صحبت می كند و یا صدای وسیله نقلیه ای كه به سرعت در حال گذر است و یا به سمت دوربین حركت می كند، از طریق این اسپیكرها و در همان جهتی كه اتفاق در حال رخ دادن است، پخش می شود.

– ساب ووفر:

این اسپیكر مسئول تولید صداهای فركانس پایین باس است. زمانی كه می خواهید لذت دیدن یك كنسرت راك را تجربه كنید این اسپیكر سینما خانگی این احساس را به شما می دهد. ساب ووفر تقریبا می تواند در هر جایی از اتاق قرار داده شود، به شرطی كه بر روی صداهایی بم تاثیر زیادی نداشته باشد.
6- دریافت كننده صوت وتصویر: هیچ سیستم سینما خانگی بدون این جز تكمیل نیست.دریافت كننده، نمایش تصویر و خروجی صدا از همه اسپیكر ها را كنترل می كند. دریافت كننده دارای ورودی های صوت و تصویر برای پخش كننده DVD یا VCR، رمزگشای صدای اطراف، پیش تقویت كننده، تقویت كننده قدرت برای هر كانال صوتی و همچنین خروجی هایی برای اسپیكر ها، تلویزیون یا پروژكتور می باشد. رمزگشا(decoder) می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد و این قطعه مسئول صدای اسپیكر ها و تصویر صفحه نمایش می باشد. خروجی تصویر به وسیله نمایش تصویر(تلویزیون، پروژكتور و …) و خروجی صدا به رمزگشا فرستاده می شود. در رمزگشا و صداها بر اساس كانال های صوتی مربوطه جداشده و به اسپیكر مناسب آن صدا فرستاده می شوند.

چند نکته پیش از خرید

1. حتما پیش از رفتن به بازار بودجه خود را مشخص کنید.

2. پیش از خرید سری به نت بزنید و بررسی‌های مختلف را بخوانید.

3. دیسک حاوی محتوای مورد نظرتان را به محل خرید ببرید و پیش از پرداخت برای دستگاه آنرا حتما در سیستم مورد نظر خود امتحان کنید.

4. اگر فروشنده اجازه اینکار را بشما نمی‌دهد، فروشگاه را عوض کنید، زیرا هیچ چیز نمی‌تواند مثل گوشهای خودتان اطمینان بخش باشد.

رسیور A/V : قلب یک سیستم کامپوننت

اگر قرار باشد یک سیستم کامپوننت را برگزینید رسیور صدا/تصویر، مرکز کنترل شما خواهد بود. این مرکز از موارد زیر تشکیل شده است:

· یک پری آمپلی فایر با کنترلهای صدا و تصویر، پردازشگر، ورودی‌ها و خروجی‌ها

· آمپلی فایری برای تامین برق اسپیکرها

تیونر رادیو برای اف ام یا ای ام یا باندهای ماهواره‌ای

تمام بخشهای یک سیستم سینمای خانگی به یک رسیور A/V متصل می‌شوند، پس مطین شوید نوعی را انتخاب می‌کنید که به اندازه کافی دارای پورتهای HDMI و دیگر ورودی‌ها باشد.

کالیبراسیون اتاق

تقریبا تمام رسیورهای A/V دارای کالیبراسیون فضا هستند و به شما کمک می‌کنند که بلندگوهای خود را در بهترین جای ممکن در فضا قرار دهید. این سیستم شامل یک میکروفون می‌شود و با ایجاد صدا بهترین مکان و بهترین حالت چرخشی صدا را می‌یابد.

بهترین رسیورها یک سری ویژگی‌های جدید ارایه می‌دهند که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

· پردازش پیشرفته صدا،(مثل Dolby TrueHD)

· افزایش کیفیت ویدیوهای با کیفت پایین

· اتصال USB برای کامپیوتر

· داک برای MP3 پلیر

· توانایی برقراری اتصال وای فای

· اتصال اترنت برای اتصال مستقیم به نت

· تنظیم کننده صدا(Dolby Volume)

تا اینجا به مسایل مرتبط به صدا پرداختیم، ولی همگان می‌دانند که برای داشتن تجربه‌ای بی نظیر، داشتن یک تلویزیون مناسب از هر چیزی مهمتر است. برای آشنایی بیشتر با مسایل مرتبط به تلویزیون‌ها و البته اینکه چه تلویزیونی مناسب شماست سری به مقاله‌های “نکات مهم قبل از خرید تلویزیون” و “راهنمای کامل خرید تلویزیون” بزنید.

اتصالات لازم برای یک سینمای خانگی

HDMI

HDMI 1.4 بهترین و ساده‌ترین روش اتصال تلویزیونتان با دستگاه سینمای خانگی است.

هر چه تعداد این پورت بیشتر باشد بهتر است. تعداد پیشنهادی ما 3 عدد است.

Component Video

جایگزین 3 کابلی برای HDMI و برای پخش محتوای اچ دی است و برای اتصال به دستگاه‌های کمی قدیمیتر استفاده می‌شود.

Composite Video

اتصال تک کابلی برای پخش محتوای اس دی است که برای اتصال دستگاه‌های خیلی قدیمی مثل VCRها به کارتان می‌آید.

Digital Audio

این اتصال با نام S/PDIF نیز شناخته می‌شود و برای ایجاد سیگنال دالبی دیجیتال استفاده شده و برای کامپوننتهایی بدون پورت HDMI بکار می‌رود.

Analog Audio

اتصالات استریوی و کامپوننتهای صوتی

F-Type

اتصال رشته‌ای برای اتصال به آنتن یا سرویس‌های کابلی آنالوگ

USB

برای اتصال به کامپیوتر

Ethernet

برای اتصال  مجموعه  به اینترنت

آیا برای قرار دادن سینمای خانگی خود به میز یا مجموعه خاصی نیاز دارم؟

با اینکه می‌توانید مجموعه خود را روی هر میز یا ستی که دوست دارید قرار دهید، میزهای ویژه این مجموعه‌ها از مزایایی برخوردارند:

پنهان کردن سیمها

راحتی و قابلیت دسترسی بالا

تهویه بهتر

فضای کافی برای قرار دادن وسایل مرتبط به مجموعه، مثل دیسکها

بهتر است برای بلندگوهای خود نیز بهترین مکان ممکن را بیابید. قرار دادن بلند گو درهر مکان یا روی هر میزی مناسب نیست. اسپیکرها باید در جایی قرار بگیرند که صدای آنها به بهترین نحو ممکن پخش شود، محکم باشند تا در صورت خوردن تنه، نیفتند و در جایی قرار بگیرند که بتوان سیمهای اتصالی آنها را براحتی پنهان کرد.

اگر محیط شما به اندازه کافی فضا برای قرار دادن بلندگوها ندارد، بهتر است انواعی را انتخاب کنید که قابلیت اتصال به دیوار را دارند. برای نصب اسپیکرهای سراوند بهترین مکان دیوار پشتی محل نشستن است.

انتخاب درست : (کارائوکه )
پس از مطالعه این راهنما شاید شما تصوری از اینكه یك سیستم سینما خانگی چیست و اجزای آن چیستند، پیدا كرده باشید. شما می توانید شركت های مختلفی را پیدا كنید كه سینما خانگی تولید می كنند و با راهنمایی یك شخص متخصص سیستم مناسب خود را انتخاب كنید.
به عنوان یك نكته پایانی در نظر داشته باشید كه برخی از سیستم های سینما خانگی امكان كاروك(همخوانی) را فراهم می كننند. به این معنی كه صدای خروجی برای بازه های زمانی خاصی قطع می شود و وسیله خروجی در وضعیتی قرار می گیرد كه شما می توانید آهنگ مربوط به موزیك را با صدای خودتان بخوانید.این قابلیت برای كسانی كه به خوانندگی علاقه دارند كمك می كند كه در خانه خود آهنگ های خوانندگان مورد علاقه خودشان را، خودشان خوانندگی كنند.

منبع : آی تی رسان ؛ خانه دار ؛ ویوا نیوز

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *