راهنمای جامع خرید دوربین دیجیتال DSLR دوربین تک‌لنزی بازتابی

1- تعریف دوربین های عکاسی (Digital Single Lens Reflex) DSLR :

دوربین اس ال آر یا دوربین تک‌لنزی بازتابی (به انگلیسی: Single Lens Reflex) یا تک‌لنزی انعکاسی نوعی دوربین است که از یک سامانه آینه نیمه خودکار برای مشاهده تصویر توسط عکاس استفاده می‌کند.عبارت DSLR یا digital SLR در واقع مخففی برای digital single lens reflex است. دلیل استفاده از این نام آن است که این نوع دوربین ها از آینه ای در پشت لنز دوربین استفاده می کنند که هنگام کادربندی عکس، نور ورودی از لنز را مستقیما به نمایاب انتقال می دهد. هنگامی هم که شاتر را رها می کنید، آینه به سرعت از سر راه کنار می رود و اجازه می دهد که نور مستقیما از لنز به سنسور دوربین برسد. این عمل باعث تاریکی لحظه ای نمایاب یا چشمی دوربین خواهد شد. در دوربین های SLR نمایاب با یک منشور (معمولا منشور ۵ وجهی) ترکیب می شود که این امر باعث می شود تصویر درون دوربین چرخیده و درست همان لحظه ای که در حال فوکوس کردن لنز هستید، نتیجه را در نمایاب و صفحه پشت دوربین ببینید.

 طراحی SLR باعث می شود یک دوربین بتواند خود را با دامنه وسیعی از لنزهای با فاصله کانونی متفاوت تطبیق دهد و این یکی از دلایل اصلی چیرگی این دوربین ها در صنعت عکاسی است.

با یک دوربین غیر-SLR شما مجبورید زاویه دید لنز گیرنده عکس را با لنزی که صحنه را می بیند، جور کنید. هنگام استفاده از لنز های ثابت یا لنزهای با زوم کم این کار ساده است. اما اگر به دنبال استقاده از لنز های واید یا فاصله های کانونی بیشتر باشید، این کار بسیار پیچیده تر شده و نیازمند مکانیسم های نمایاب بسیار گرانتری هم خواهد بود.

 اما با یک SLR شما چنین مشکلی نخواهد داشت، زیرا لنز گیرنده عکس و تماشای نما یکی خواهند بود. اغلب مدل های dSLR به جز گروه رده پایین، حالت نمایش زنده را به سیستم شان افزوده اند. به صورتی که شما می توانید برای ترکیب بندی عکس و تماشای فریم از LCD دوربین استفاده کنید، درست به همان شیوه ای که در دوربین های ببین و بگیر عمل می کنید. در ساده ترین نوع اجرای این قابلیت، معمولا آینه قفل می شود و منشور تصویر را به جای سنسور اصلی ثبت عکس، به سمت یک سنسور کوچک فرعی منحرف می کند تا LCD را تغذیه کند. البته این کار باعث کاهش کارایی کلی می گردد. در نسخه های اولیه دوربین های dSLR که فوکوس به صورت دستی انجام می گرفت، استفاده از قابلیت نمایش زنده دردسر ساز بود، اما امروزه فوکوس و تنظیم کنتراست به صورت خودکار انجام می شود.

 

2- انواع دوربین های دیجیتال SLR

2-1- DSLR با سیستم کامل لنز قابل تعویض

این همان چیزی است که هنگام استفاده از عبارت dSLR، مورد نظر اغلب مردم است و در این لیست خرید هم نقطه تمرکز اصلی است. همان طور که از نامش هم بر می آید، قابلیت باز کردن یک لنز و بستن یک لنز دیگر، چیزی است که این دوربین ها را از بقیه متمایز می کند. لنزهای انتخابی می توانند دامنه وسیعی از محصولات اولترا واید تا سوپر تله فوتو را در بر گیرند.

نمونه ها:تقریبا تمام dslrهای موجود در بازار از این نوع هستند. برای مثال در اینجا می توانید لیستی از مدل های خوب آن را بیابید.

2-2- DSLR با لنز ثابت

لنزهای این دوربین ها قابل جداسازی نبوده و تطبیق پذیری کمی دارند. در بهترین نمونه های این مدل از آینه ثابت و نیمه شفافی بهره می برند که مقدار کمی از نور ورودی را به نمایاب منتقل می کند و این گونه باعث می شود بتوانید از LCD هم برای کادربندی عکس بهره ببرید.

نمونه ها:Olympus E-20N

2-3- شبه SLR

اینها دوربین های دیجیتال استانداری هستند که به جای منشور ۵ وجهی DSLRها یا نمایاب اپتیکال دوربین های ببین و بگیر، از نمایاب الکترونیک (یک ال سی دی کوچک) بهره می برند. آنها را واقعا نمی توان SLR دانست، زیرا آینه ندارند و البته رویکرد نمایاب الکترونیک آنها عرضه کیفیتی همچون نمایاب منشور ۵ وجهی است. اغلب دوربین های این خانواده قدرت زوم بسیار بالایی دارند و اغلب، آنها را با نام ZLR یا دوربین های مگازوم می شناسند.

نمونه ها:دوربین های مگازوم

2-4- دوربین های بدون آینه با لنز قابل تعویض

این خانواده را با نام دوربین های هیبریدی هم می خوانند و معمولا شامل دوربین هایی است که از تکنولوژی دستگاه های ببین و بگیر بهره برده اند، اما با قابلیت تعویض لنز تکمیل شده اند. اولین ظهور آنها در بازار با عرضه استاندارد تجاری میکرو سه چهارم المپوس – پاناسونیک همراه بود. همانند دوربین های شبه SLR، این محصولات هم از نمایاب الکترونیک بهره می برند و در آنها خبری از آینه برای انتقال نور عبوری لنز نیست.

نمونه ها:Panasonic Lumix DMC-G1

3- مزایا و معایب دوربین های DSLR

3-1- دیجیتال SLR سر به سر با دوربین دیجیتال نیمه حرفه ای

امروزه دوربین های میان رده شامل مدل های مگازومی هستند که که قد و قواره بزرگی داشته و تنظیمات دستی را هم برای تان به ارمغان می آورند. علاوه بر آن، این دوربین ها لنزهای با زوم بسیار زیادی را هم بر روی خود دارند که شباهت زیادی به مدل های dSLR پیدا می کنند. اما از نظر کارایی و کیفیت عکس هیچ گاه به پای آنها نمی رسند.

· مزایا

تنوع بسیار بیشتر لنز

چندین کارخانه سازنده سیستم های لنز SLR هم اکنون بیش از ۴۰ مدل لنز را عرضه می کنند، که هر کدام برای مقاصد ویژه ای بهینه شده اند. مدل های متنوعی از لنزهای زوم، اولترا واید، سوپر تله فوتو و مدل های دارای قطعات نوری خاص همچون لنزهای ماکرو و لنزهای ویژه کنترل پرسپکتیو.

معمولا در رزولوشن یکسان، اغلب اوقات کیفیت عکس بهتری دارند.

به بیان دیگر، یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی dSLR به راحتی دوربین ۱۰ مگاپیکسلی دیجیتالی نیمه حرفه ای را شکست می دهد. این مزیت به خصوص در حساسیت های بالاتر نوری (ISO 400 و بالاتر) بیشتر به چشم می آید.

معمولا طراحی کاربردی تری برای عکاس دارند.

اگرچه طراحی های مختلفی در این دوربین ها می توان دید، اما دوربین های dslr به این سمت گرایش دارند که به راحتی دکمه ها و چرخک تنظیمات شان با انگشت سبابه قابل دسترسی باشد و شما بتوانید تنظیمات دلخواه تان را به سرعت انتخاب کنید. موقعیت عمودی دکمه شاتر و جاگیری آن در بالای دوربین هم باعث کارایی بیشتر آن می شود. علاوه بر این دکمه های فراوان اختصاصی برای هر تنظیم، شما را از کاربرد زیاد منوها بی نیاز می کند.

قابلیت انعطاف عالی

به دامنه وسیع تری از ابزارهای جانبی دسترسی دارید. که می تواند شامل فلش های قدرتمند، منابع تامین نیروی جایگزین، انتقال دهنده های تصویر بیسیم و ریموت کنترل های شاتر باشد.

· معایب

معمولا سنگین تر و بزرگتر هستند.

در مقایسه با طراحی دوربین های ببین و بگیر، باکس آینه SLR و منشور ۵ وجهی مقداری به وزن دوربین اضافه کرده و حجم آن را بیشتر می کنند. سایر فاکتورها هم باعث افزایش وزن می شوند: مانند استفاده از مواد با دوام تر، نیاز به باتری بزرگتر برای تامین نیروی قطعات با کیفیت تر و …

البته بسیاری از مدل های رده پایین امروزی توانسته اند وزنی برابر با دوربین های کامپکت و حجمی کمی بیشتر از دوربین های با نمایاب الکترونیکی داشته باشند.

پیچیدگی بیشتر

انتخاب و تغییر لنز و البته انجام تنظیمات عکاسی برای اغلب مردم کار چندان ساده و خوش آیندی نیست. علاوه بر این، dSLRها معمولا تعداد فراوانی دکمه و تنظیمات دارند که می تواند کاربران را مرعوب خود سازد.

قیمت های بالاتر

اگرچه اکنون می توان DSLRهای ارزان قیمتی یافت که از نظر قیمت با دوربین های غیرSLR به رقابت می پردازند، اما هنوز دامنه قیمت dSLRها بسیار متنوع بوده و بالاتر است.

معمولا استفاده از LCD برای کادربندی، آزار دهنده است.

اگر چه ابداع حالت نمایش زنده شما را قادر ساخته تا با دوربین dSLR هم همانند مدل های ببین و بگیر به قاب بندی کادر بپردازید، اما به دلیل اینکه این دوربین ها بزرگتر و سنگین تر هستند، و برای نگه داری در دست با فاصله از صورت طراحی نشده اند؛ استفاده از آنها به این شیوه می تواند آزار دهنده و سخت باشد.

3-2- دیجیتال SLR سر به سر با دوربین های با لنز قابل تعویض

دوربین های با لنز قابل تعویض شباهت زیادی به دوربین های SLR دارند، اما آنها آینه استفاده شده در SLR برای انتقال تصویر به نمایاب را ندارند. از نظر تئوری هم آنها کوچکتر از رقبای شان هستند.

· مزایا

نمایاب بهتر

به استثنای امکان پیش نمایش زنده، نمایاب اپتیکال مستقیم متصل به لنز (TTL) درون دوربین های dslr برتر از نمایاب الکترونیک درون دوربین های مگازوم و بدون آینه است. در اینجا هیچ گونه تاخیری در نمایش تصویر وجود ندارد و این قابلیت به خصوص در عکاسی ورزشی و حرکات تند کاملا کاربردی است.

یک نمایاب الکترونیک یا EVF که تصویر را از سنسور دریافت می کند، تنها می تواند به شما نشان دهد که در گذشته چه اتفاقی افتاده است. در حالی که نمایاب اپتیکال که تصویر درون آن مستقیما از درون لنز می آید، اتفاقات همین لحظه را پیش چشم تان می گذارد. به همین دلیل شما با یک EVF نمی توانید هنگام عکاسی متوالی حرکات افقی یا عمودی داشته باشید.

سرعت فوکوس بالا

در عکاسی های استاندارد، دوربین dslr برای فوکوس خودکار از شیوه phase detectionبهره می برد که معمولا سریع تر از روش Contrast detectionمورد استفاده در دوربین های با لنز قابل تعویض است. اگرچه لزوما همیشه این چنین نیست

دامنه انتخاب لنز وسیع تر

کاملا ساده است که به دلیل تکنولوژی پخته و کامل تر، و همچنین امکان استفاده از لنزهای دوربین های آنالوگ قدیمی بدون نیاز به تبدیل، انتخاب های بسیار بیشتری با قیمت های متنوع تر برای دوربین های dslr وجود دارد. دوربین های بدون آینه هم می توانند از لنزهای قدیمی استفاده کنند، اما لازم است که از آداپتورهای رابطی بهره ببرند و قابلیت فوکوس خودکار را هم به فراموشی بسپارند. علاوه بر این، لنز های دوربین های dSLR و آنالوگ بر روی بدنه های کوچک و سبک دوربین های بدون آینه، اغلب اوقات ناراحت کننده و سنگین به نظر می رسند و استفاده از آنها اصلا به صرفه نیست

· معایب

عدم امکان پیش نمایش زنده در نمایاب

نمایاب الکترونیک می تواند به شما نشان دهد که سنسور چه می بیند، و بنابر این تا حد زیادی دقت مدت زمان نوردهی، وایت بالانس و دید ۱۰۰ درصد صحنه را به نمایش می گذارد. اغلب dslr های امروزی هم این امکان را فراهم اورده اند، اما این موضوع باعث بالا رفتن قیمت آنها هم می شود.

فوکوس کند در حالت نمایش زنده

دوربین های dSLR در حالت نمایش زنده از شیوه فوکوس خودکار Contrast detection بهره می برند که باعث کندی کار می شود. البته روش هایی برای انجام سریع این کار وجود دارد که از آن جمله می توان به افزودن سنسور دوم اشاره کرد. ولی این روش ها قیمت دوربین را افزایش می دهد.

اندازه

اگر چه نمونه های تقریبا بزرگی در میان بدون آینه ها و مدل های به نسبت فشرده ای در خانواده dSLRها می توان یافت، اما به طور کلی SLRها از دوربین های بدون آینه بزرگ تر و سنگین تر هستند.

3-3- دیجیتال SLR سر به سر با آنالوگ SLR (فیلم)

دوربین های دیجیتال اکنون دیگر آنقدر عمر طولانی دارند که کمتر کسی آنها را با مدل های آنالوگ مقایسه می کند. اما این بخش حتی برای ارزش نوستالژیک هم که باشد، خالی از لطف نیست.

· مزایا

مشاهده فوری نتایج

بازبینی فوری عکس ها و انتقال فوری آنها، از زیبایی های عکاسی دیجیتال است که باعث به فراموشی سپرده شدن فیلم های عکاسی شده است. صرفنظر از اینکه دوربین شما یک دیجیتال معمولی باشد یا DSLR حرفه ای.

تقریبا هیچ هزینه ای بابت هر عکس نمی پردازید

دیگر لازم نیست برای فیلم یا فرآیند ظهور و چاپ هزینه ای کنار بگذارید. حافظه فلش و فضای دیسک هم مجددا قابل استفاده خواهند بود. البته فضای ذخیره سازی و آرشیو عکس های تان می تواند هزینه محسوب شود، که آن هم بسیار ناچیز است.

قابلیت انعطاف بسیار بیشتر در عکاسی

امکان تغییر لحظه ای حساسیت ISO، وایت بالانس و دیگر پارامترهای عکاسی از تصویری به تصویر دیگر در عکاسی آنالوگ تنها یک رویا بود.

· معایب

هزینه اولیه بیشتر

دوربین های dslr معمولا دو تا چهار برابر گرانتر از همکاران آنالوگ شان برای تان آب می خورند.

بزرگتر و سنگین تر

اغلب دوربین های dSLR معمولا بزرگتر و سنگین تر از هم خانواده های فیلمی شان هستند. اگر چه مدل های جدیدتر سعی می کنند تا حد ممکن این فاصله را پر کنند.

مصرف انرژی بسیار بیشتر

باتری دوربین های DSLR بسیار بزرگتر و پیچیده تر و گران قیمت تر است. علاوه بر این، شارژ و آماده نگه داشتن دائمی آنها یکی از بخش های حیاتی و رنج آور روال جاری عکاسی شما است.

4- کارکرد دوربین های عکاسی (Digital Single Lens Reflex) DSLR

در هنگام انتخاب منظره و چشم انداز، آینه نوری را که از لنز متصل شده وارد می شود به میزان نود درجه به سمت بالا منحرف می کند سپس این نور دو بار توسط منشور پنج وجهی شیشه‌ای یا آینه ای (پنتاپریسم) منعکس می شود و به چشم عکاس فرستاده می گردد. در طول نورگیری آینه به سمت بالا می‌چرخد، دریچه دیافراگم تنگ می شود شاتر باز می شود و اجازه می دهد لنز نور را روی سنسور تصویر بیندازد.

سپس شاتر دوم روی سنسور را می پوشاند، یعنی زمان نورگیری به پایان رسیده است. آینه پایین می آید و شاتر به جای خود برمی گردد. طول زمانی که آینه به بالا می چرخد را خاموشی منظره یاب می نامند. یک آینه و شاتر سریع بهتر است مخصوصا در زمانی که سوژه در حال حرکت است و تاخیری نباید داشته باشد.

تمام آنچه شرح داده شد در هزارم ثانیه و بصورت خودکار صورت می گیرد. دوربین های سریع این عملیات را می توانند تا ده بار در ثانیه انجام دهند. عکاسان حرفه‌ای این دوربین ها را ترجیح می دهند زیرا عکاس می تواند پیش نمایشی واقعی از فریم را در لحظه نوردهی ببیند و یک دلیل مهم اینکه می تواند لنزهای متنوعی را انتخاب کرده و بروی دوربین خود نصب کند. یک امکان دیگر اینکه پیش نمایشی واقعی از عمق میدان را به عکاس می دهد.

5- اجزا

لنز

آینه با زاویه ۴۵ درجه

صفحه کانونی شاتر

حسگر یا فیلم

صفحه فوکاس

لنز متمرکزکننده

منشور پنج وجهی شیشه ای (یا آینه ای) نوری

ویزور، نمایاب یا چشم انسان

شاتر این دوربین‌ها کانونی است، در نتیجه، در پشت لنز قرار می‌گیرد.

همه چیز درباره سنسورهای دوربین دیجیتال SLR

1-     انواع سنسور

1-1- CCD یا دستگاه بار جفت شده

امروزه بسیاری از دوربین های دیجیتال ببین و بگیر از این نوع سنسور بهره می برند و آن را در برخی از DSLRهای رده پایین و متوسط هم می توان یافت. به گونه ای که هر شرکت تولید کننده دوربین های دیجیتال SLR حداقل یک مدل بر پایه CCD در ویترین خود دارد.

Guide آموزش عکاسی انتخاب دوربین دوربین DSLR دوربین ببین و بگیر دوربین عکاسی دوربین کامپکت راهنمای جامع خرید دوربین تک‌لنزی بازتابی  انواع سنسور      CCD یا دستگاه بار جفت شده

SuperCCD فوجی فیلم برای فوتو دیودها و لایه فیلتر رنگ از طرح بندی لانه زنبوری بهره می برد.

مزایا: به طور سنتی بالاترین کیفیت تصویر پبکسل به پیکسل را دارند. سنسورهای فعلی از معماری های چیپ مبدعانه ای بهره می برند که برای افزایش سرعت یا دامنه دینامیکی طراحی شده اند

معایب: مصرف انرژی بسیار زیاد. بسیار گرانقیمت.

1-2- CMOS یا نیم رسانای اکسید فلزی مکمل

نمونه های اولیه سیموس مزایای سنسورهای ارزان قیمت با چیپ الکترونیکی درونی اما دارای نویز را به همراه داشتند. با افزایش مدارهای درون آن، منطقه جمع کننده نور در هر پیکسل افزایش یافت و در نتیجه حساسیت و کیفیت آنها به گونه ای بالا رفت که بسیاری از سنسورهای CCD را هم پشت سر گذاردند.

Guide آموزش عکاسی انتخاب دوربین دوربین DSLR دوربین ببین و بگیر دوربین عکاسی دوربین کامپکت راهنمای جامع خرید دوربین تک‌لنزی بازتابی  انواع سنسور   Guide آموزش عکاسی انتخاب دوربین دوربین DSLR دوربین ببین و بگیر دوربین عکاسی دوربین کامپکت راهنمای جامع خرید دوربین تک‌لنزی بازتابی  انواع سنسور    CMOS یا نیم رسانای اکسید فلزی مکمل

سنسور CMOS به کار رفته در دوربین کانن Digital Rebel XT

مزایا: از نظر تئوری هزینه تولید پایین تری دارند. نسبت به CCD مصرف انرژی کمتری دارند.

معایب: سنسورهای CMOS از هم رده های CCD شان بزرگتر هستند و در نتیجه باعث افزایش اندازه دوربین خواهند شد.

جمع بندی انواع سنسور

ادعاهای تئوریک را رها کرده و دوربین ها را بر اساس نوع سنسورشان دسته بندی نکنید. چه بسیار دوربین های DSLR مجهز به هر یک از این دو تکنولوژی می توان نام برد که عکس های عالی (و البته به درد نخوری) می گیرند.

2- اندازه های سنسور

تقریبا سنسور تمام دوربین های دیجیتال SLR از نمونه های بند انگشتی موجود در هم نوعان ببین و بگیرشان بزرگتر (و به تبع آن) گرانقیمت تر هستند. دوربین های SLR دیجیتال فعلی از این اندازه سنسورها بهره می برند:

2-1- چهار سوم (Four Thirds)

این اندازه سنسور ویژه فرمت Four Thirds است که یک استاندارد باز ویژه دوربین های DSLR بوده و توسط کداک و المپوس خلق شده است.

ابعاد:۱۷.۳ در ۱۳ میلیمتر

نمونه دوربین: تقریبا تمامی DSLRهای تولیدی المپوس و پاناسونیک

2-2- APS

یک عبارت ساده شده برای سنسورهای تصویری که تقریبا اندازه ای برابر با فیلم های فرمت APS-Cیا APS-H دارند. اغلب دوربین های SLR دیجیتال از این اندازه بهره می برند.

ابعاد:متغیر است. APS-C دامنه ۱۴ در ۲۱ میلیمتر تا ۱۶ در ۲۴ میلیمتر را پوشش می دهد. APS-H هم ۲۸.۷ در ۱۹.۱ میلیمتر

نمونه دوربین: EOS 60D کانن – D90 نیکون – Alpha DSLR-A350 سونی

2-3- فرمت فیلم ۳۵ میلیمتری

این اندازه را اغلب full-frame یا قاب کامل می نامند و اشاره به این دارد که سنسور اندازه ای برابر با فریم استاندارد فیلم ۳۵ میلیمتری دارد. ساخت چنین سنسورهای بزرگی واقعا گران است، اما اثر فاکتور بزرگنمایی فاصله کانونی را از بین می برد. (اطلاعات بیشتر در بخش لنزها)

ابعاد:۲۴ در ۳۶ میلیمتر

نمونه دوربین: EOS-1D Mark III کانن – EOS 5D کانن- D600 نیکون

من به کدام سنسور و رزولوشن نیاز دارم؟

پاسخ کوتاه!

همه دوربین های DSLR امروزی رزولوشن کافی برای پوشش نیازهای وب و روزنامه ها را دارند. برای مجلات و چاپ های بزرگتر از ۴۰ در ۵۰ سانتی متری با کیفیت بالا، به خصوص عکس هایی که آنها را برای جزئیات بیشتر برش می زنید، ۱۲ مگاپیکسل نقطه شروع خوبی است. عکاسان هنری و کسانی که به دنبال حداکثر جزئیات ممکن هستند، بهتر است به دنبال دوربین های DSLR با رزولوشن های بالاتر از ۱۴ مگاپیکسل باشند.

پاسخ طولانی

بگذارید کمی جمع و تفریق کنیم. فرض می کنیم که می خواهید عکس نهایی را با یک پرینتر جوهر افشان در اندازه ۸ در ۱۰ اینچ چاپ کنید.

قدم اول:

ابتدا باید رزولوشن خروجی لازم را محاسبه کنید.

پرینتر جوهر افشان تان با کیفیت ۲۴۰ پیکسل بر اینچ یا بالاتر عمل می کند.

قدم دوم:

رزولوشن خروجی را در ابعاد نهایی عکس تان ضرب کنید.

۸ اینچ در ۲۴۰ پیکسل بر اینچ = ۱۹۲۰ پیکسل عمودی لازم دارید.

۱۰ اینچ در ۲۴۰ پیکسل بر اینچ = ۲۴۰۰ پکیسل افقی لازم دارید.

قدم سوم:

طول و عرض را در هم ضرب کنید.

۱۹۲۰ در ۲۴۰۰ = ۴۶۰۸۰۰۰ یا به عبارتی ۴.۶ مگاپیکسل حداقل نیاز شما در این عکس است.

قدم چهارم:

برای برخی برش ها و اصلاحات عکس، کمی دست تان را بالا بگیرید.

مثلا اگر معمولا ۳۰ درصد عکس را بریده و دور می اندازید، ۳۰ درصد به میزان حداقل پیکسل مورد نیازتان بیفزایید.

۴.۶ مگاپیکسل در ۱.۳ = ۵.۹ مگاپیکسل

به خاطر داشته باشید:

دستورالعمل بالا وحی منزل نیست. اگر عکس تان کمی رزولوشن پایین تری داشت، با برنامه هایی همچون فوتوشاپ می توانید کمی آن را بهبود بخشیده و بالا ببرید. اما همیشه بهترین دوربین ممکن را بخرید.

و درباره گرد و خاک؟

هر بار که لنز دوربین را باز می کنید که لنز دیگری به جای آن ببندید، این خطر وجود دارد که غبار روی سنسور دوربین تان بنشیند. که در بهترین حالت برخی پیکسل های تان را می پوشاند و مجبور به رتوش عکس نهایی می شوید. و در حالتهای ناگوار می تواند از درون دوربین تان را به نابودی سوق دهد.

به جز اینکه در محیط های پر گرد و غبار، شنی یا با اشباع از ریزگرده های محیط زیستی عکاسی می کنید، در صورتی که همیشه با احتیاط لازم لنز دوربین را تعویض می کنید، لازم نیست چندان نگران غبار باشید

از سویی هم اغلب دوربین های DSLR از تکنولوژی های ضدغبار و تمیز کننده لنز بهره می برند که با لرزش سنسور در ابتدا یا انتهای کار، ذرات را از آن می زداید.

3- ملاحظاتی در خصوص لنزهای دیجیتال SLR

ضریب فاصله کانونی

قبل از این گفتیم که اغلب دوربین های DSLR از سنسورهایی با اندازه APS بهره می برند که مقداری کوچکتر از فریم فیلم ۳۵ میلیمتری است. این موضوع باعث ظهور یک مفهوم گیج کننده می شود که آن را «درشت نمایی فاصله کانونی»، «ضریب فاصله کانونی»، «فاکتور کراپ» یا «فاکتور تبدیل لنزها» می خوانند. اگر به یاد داشته باشید، قبلا در ۵۰ ترفند ضروری عکاسیدر بخش لنزها به این موضوع پرداخته بودیم. اما اجازه دهید اینجا هم یک درس کوچک فیزیک نور دوربین را با هم مرور کنیم:

مثال:

در D300 نیکون که از یک سنسور APS بهره می برد و ضریب فاصله کانونی آن 1.5x است، لنز ۵۰ میلیمتری همان زاویه دیدی را به نمایش می گذارد که یک لنز ۷۵ میلیمتری روی فیلم ۳۵ میلیمتری دارد (۵۰*۱.۵=۷۵).

و از آنجایی که ما همیشه معمولا لنز های مان را با عملکرد ۳۵ میلیمتری شان می سنجیم، بهتر است بگوییم لنز ۵۰ میلیمتری هنگامی که روی دوربین D300 نیکون مورد استفاده قرار می گیرد، همچون یک ۷۵ میلیمتری عمل می کند. و یک ۲۸ میلیمتری مانند ۴۲ میلیمتری پاسخگو است. یا یک ۲۰۰ میلیمتری همانند ۳۰۰ میلیمتری عکاسی می کند و مانند آن. البته این ساده انگاری است که تنها تغییرات زاویه دید را در نظر بگیریم. اما قرار نیست که همانند یک دانشمند فیزیک نور به نبرد با لنزها و سنسورها بپردازیم. به هر حال، ضریب فاصله کانونی تاثیری بر اعواج و انحراف ذاتی لنزهای واید ندارد. به بیان دیگر، اگر چه یک لنز ۳۳ میلیمتری روی دوربین D300 زاویه دیدی همانند یک مدل ۵۰ میلیمتری دارد، اما خصوصیات اعواج آن باز هم همانند یک لنز ۳۳ میلیمتری است و قرار نیست در این خصوص کیفیت یک لنز نرمال و مناسب پرتره ۵۰ میلیمتری را به نمایش بگذارد.

مزایا:عکاسان ورزشی و حیات وحش دوست دارند که تمامی لنزهای شان بزرگنمایی بیشتر از آنچه روی فیلم ۳۵ میلیمتری دارند، در اختیارشان بگذارند. در اینجا لنزهای زوم ارزان قیمت همانند لنزهای تله فوتو گرانقیمت عمل خواهند کرد.

معایب:عکاسان منظره و معماری نمی توانند لنزی پیدا کنند که به اندازه کافی واید باشد که سوژه های شان در آن جای گیرند. مگر اینکه بتوانند از پس خرید مدل های فوق گران سوپر واید ۱۴ میلیمتری بر بیایند.اگر از این همه جزئیات سرسام گرفته و آنها را دیوانه وار می دانید، یک راه حل ساده و بدون دردسر پیش روی تان، خرید دوربینی بسیار گران قیمت با سنسور فول فریم (از قبیل EOS 5D کانن ) است تا تمامی لنزهای تان همانند آنچه روی شان نوشته عمل کنند.

برخی دیگر از امکانات قابل توجه لنزها

تثبیت کننده یا لرزشگیر تصویر:این قابلیت در دوربین های کانن با عنوان IS، در دوربین های نیکون با عنوان VR و در دوربین های سیگما با نام OS شناخته می شود. مکانیسمی درون لنز است که لرزش های دوربین را تشخیص داده و بی اثر می سازد. و از این طریق تصاویری با تاری کمتر در عکاسی با سرعت شاتر پایین خلق می کند.

البته قابل ذکر است که بسیاری از کارخانه ها کم کم سعی می کنند تا سیستم لرزشگیر را به جای لنز به داخل بدنه دوربین بیاورند. این گونه دیگر لرزش گیر اپتیکال را با هر نوع لنزی در اختیار خواهید داشت.

فوکوس اولتراسونیک:USM در کانن، SWM در نیکون، HSM در سیگما، SWD در المپوس و SSM در سونی نامیده می شود. موتورهای پیزوالکتریک بدون صدایی، فوکوس سریع و قابل قبولی را برای تان فراهم می آورند.

اصلاح عیوب انکسار رنگی:UD در کانن، ED در نیکون، المپوس و سونی، APO در سیگما و LD در تامرون. شیشه های ویژه و گرانقیمتی که در یک یا چندین بخش از لنز مورد استفاده قرار می گیرند تا ایراد نوری با نام «انکسار رنگی» را برطرف کنند. این ایراد به خصوص در لنزهای تله فوتو تا حد زیادی از شفافیت عکس می کاهد و باعث ایجاد حاشیه های رنگی با کنتراست بالا در لبه های تصویر می شود.

 

منبع : 3nasl.com – narenji.ir

 

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: افشین ملکی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *