دستگاه های تصفیه هوای خانگی

دستگاه های تصفیه هوای خانگی 

آلرژن ها (ذرات آلرژی زا) مانند دود ، گرده ، باکتری ، ویروس ها و شوره حیوانات خانگی می توانند به ریه ها و سیستم ایمنی بدن آسیب بزنند. این آلاینده ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند ، اما براساس نظر سازندگان این دستگاه ها قادر به عبور از فیلترهای دستگاه تصفیه هوای خانگی نیستند. به نظر ایشان " در تولید این تصفیه کننده های هوا ، اغلب از انواع فیلترها ، جذب کننده های الکتریکی و یا ازن استفاده می کنند. فیلترهای هوا مانند غربال های بسیار دقیق عمل می کنند که با چند بار عبور هوا از داخل آنها ، ذرات معلق هوا حذف می شوند. عملیات گردش هوا به وسیله یک فن انجام می شود که به صورت مداوم هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از تصفیه به بیرون هدایت می کند. ذرات معلق و آلاینده های موجود در هوا ، بر روی فیلتر باقی می مانند و هوای پاکیزه دوباره به درون اتاق برمی گردد. "

دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که باعث حذف آلاینده ها از هوا می شود .

استفاده از این دستگاه در منزل یا محیط کار منجر به از بین رفتن آلرژی و آسم و همچنین دود سیگار و … می شود

 دستگاه های تصفیه هوا با توجه به متراژی که تصفیه میکنند طبقه بندی می شوند . 
 در نبود دستگاههای تصفیه  کننده هوا  در شهرهای بزرگ و آلوده ، هر کودک روزانه معادل چهار نخ سیگار ذرات معلق و مواد سمی  تنفس می کند.
 این دستگاه ها توانایی جذب بیش از 3000 گاز سمی و خطرناک و ذرات معلق و بوهای نامطبوع را دارد.
 آلودگي هوا 11 برابر آلودگي آب و 16 برابر آلودگي غذا براي انسان خطرناك است .

مزیت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

تكنولوژی یونیك بدین مفهوم است كه دستگاه تصفیه هوا مقادیر فراوانی از یون های منفی و مقادیر بسیار پایینی از ازون را فعال می سازد، این تكنولوژی كمك می كند كه محتویات مضر موجود در هوا ( آلرژیها، باكتریها، ویروس ها، جلبك ها، گرد و غبار، ذرات، رایحه ها، دود ها و…) كه بار مثبت دارند توسط یون های منفی تصفیه شوند و بدین ترتیب این ذرات از لحاظ حجمی بزرگتر و سنگین تر می شوند و دیگر خطری برای سلامت شما نخواهند داشت. از آنجائیكه یون های تولید شده توسط كامپیوترها و ماشین های الكتریكی حالت مثبتی دارند، از این طریق خنثی می شوند و دیگر ضرری نخواهند داشت. 
دستگاههای تولید كننده یون های منفی نوعی از دستگاه تصفیه هوا هستند كه امروزه در بازارها موجود هستند. دستگاه تصفیه هوا یونیک، به هیچ فیلتری نیاز ندارند و تفاوت این دو در تولید یون های منفی در دستگاه های یونیك است. تفاوت چشمگیرمیان دستگاههای دارای فیلتر HEPA و دستگاه های یونیك در این است كه دستگاه های  تصفیه هوا یونیك منحصراً دارای صفحات جمع آوری گردو غبار هستند كه گرده ها، آلودگی ها، دود ها، آلرژی ها و دود سیگار را جذب می نمایند. این صفحات توانایی جذب ذرات كوچكتر را نسبت به فیلتر HEPA دارند.

عملکرد دستگاههای تصفیه هوا
فیلترهای کربن

فیلترهای کربن یکی از متداول ترین فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا می باشند. کربن فعال به دلیل خاصیت جذب کنندگی بالا ، قادر به جذب بو ، سموم و گازهای شیمیایی موجود در هوای اطراف است.  استفاده از اسپری های مختلف ، حشره کش ها ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، پاک کننده های شیمیای و … باعث انتشار مولکولهای شیمیایی متفاوت در هوای خانه می شوند. فیلتر کربن فعال قادر به حذف کلیه این آلاینده ها از هوای خانه می باشد.
 فیلترهای هپا
فیلترهای هپا (HEPA) که در دستگاه های تصفیه هوا استفاده می شوند ، از ورقه های کاغذ مانند
از جنس الیاف بسیار ریز و فشرده شده ساخته شده اند. این ورقه ها به شکل آکاردئونی تا خورده اند و درون فیلتر جای گرفته اند. فیلترهای هپا قادر به حذف 99.97% از ذرات معلق بزرگتر از 0.3 میکرون می باشند.
اشعه ماورای بنفش (UV)
برخی از دستگاه های تصفیه هوا مجهز به سیستم های ماورای بنفش (UV) می باشند. اشعه ماورای بنفش قادر به غیرفعال کردن باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها و کلیه میکروارگانیزم های بیماری زا که در هوای اطراف معلق هستند می باشد. با استفاده از اشعه ماورای بنفش (UV) در سیستم های تصفیه هوا می توانید از حذف کلیه آلاینده های بیولوژیکی موجود در هوای اطراف اطمینان حاصل کنید.  البته  همانطور که پیداست ، اشعه UV قادر به حذف دود ، بو ، آلرژن ها و مواد شیمیایی از هوای اطراف نیست.
آیونایزر
تکنولوژی دیگری که در دستگاه های تصفیه هوای خانگی مورد استفاده قرار می گیرد ، آیونایزر (Ionizer) است. آیونایزر ها ، یون های منفی تولید کرده و در هوای اتاق منتشر می کنند. ذرات گرد و غبار و ذرات حساسیت زا در هوا که دارای بار منفی هستند جذب یونهای منفی شده و به شکل خوشه ای سنگین در می آیند که دیگر قادر به معلق ماندن در هوا نیستند و به زمین می افتند.
ازن
تکنولوژی دیگری که در برخی از دستگاه های تصفیه هوای خانگی به کار می رود ، تولید ازن با استفاده از جریان الکتریکی با ولتاژ بالا است که اکسیژن را به ازن تبدیل می کند. گاز ازن قدرت ضدعفونی کنندگی دارد و آلاینده های بیولوژیکی و میکروارگانیزمهای موجود در هوا را از بین می برد. تصفیه کننده های هوا که گاز ازن تولید می کنند به شکل موثری بوی نامطبوع موجود در هوا را نیز ازبین می برند اما قادر به حذف مواد شیمیایی و آلرژن ها نیستند. البته به دلیل خطراتی که ممکن است گاز ازن برای سلامتی افراد داشته باشد ، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) و انجمن ریه امریکا توصیه به عدم استفاده از این تکنولوژی در دستگاه های تصفیه کننده هوا کرده اند.
 انتخاب درست دستگاه تصفیه هوای خانگی دشوار است. اما با درک چگونگی عملکرد اجزای این دستگاه ها و مشاوره بامتخصصین این دستگاه ها و نیز مشورت پزشکان می توان با توجه به نیازهای بهداشتی خانواده ، بهترین سیستم را انتخاب نمود.
برگرفته از سایت:

apartmaneman.ir

www.heavenland.co

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *