انتخاب ماشین لباسشویی مناسب

 انتخاب ماشین لباسشویی مناسب

امروزه ماشین لباسشویی یکی از ضروری‌ترین و پرکاربرد‌ترین وسایل منزل است اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد تعویض و یا خرید یک ماشین لباسشویی را دارید قبل از هر اقدامی نکات زیر را مطالعه کنید:

موارد مهم در انتخاب مناسب‌ترین ماشین لباسشویی

 – اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب ماشین لباسشویی توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب انرژی آن است. بدون توجه به این فاکتور‌ها هرگز اقدام به انتخاب نکنید. این دستگاه در هفته حدود یکی دو بار استفاده می‌شود. بهتر است قبل از خرید به پارامتر‌های اصلی این دستگاه توجه کنید.
-با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان لباسهای قابل شستشو در هر بار ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید.
– لباسشویی‌های تمام اتوماتیک معمولا با حداکثر ظرفیت ۵، ۶، ۷ و ۸ کیلوگرم ساخته می‌شوند.
– مسلما میزان پولی که برای خرید این دستگاه در نظر می‌گیرید یکی از عوامل مهم تعیین کننده در انتخاب آن است. اما باید توجه داشته باشید که با کمی بیشتر کردن این مبلغ، می‌توانید گزینه بهتری بدست آورید.
– وجود برنامه‌های متنوع در ماشین لباسشویی به شما اجازه می‌دهد که برنامه شست و شو را متناسب با نوع و جنس لباس‌ها انتخاب کنید و نتیجه بهتری نصیبتان شود. بعضی از دستگاههای جدید علاوه بر برنامه‌های از پیش تعیین شده، این امکان را برایتان فراهم می‌آورند که به دلخواه خود برنامه‌ای را برای شستشو تنظیم کنید. در صورتی که توانایی و حوصله چنین کاری را دارید، بدانید که خرید این دستگاه‌ها خالی از لطف نیست.
– اگر محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی شما به شیر آب گرم نزدیک است. پیشنهاد می‌کنیم دستگاههای دارای دو ورودی آب (اصطلاحا دارای دو شیر) را بخرید. در این گونه ماشین‌ها اگر برای شستشو دمای بالایی نیاز باشد مقداری از اب گرم از طریق شیر تامین و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌شود. در غیر اینصورت، المنت دستگاه به تنهایی باید دمای مطلوب آب را تامین کنید.
– سرعت خشک کن که با واحد دور در دقیقه مشخص می‌شود از دیگر مشخصه‌ها یک ماشین لباسشویی است. اگر برای خشک کردن لباس‌ها محدودیت دارید یا ترجیح می‌دهید که آن‌ها را به صورت نیمه خشک یا خشک از لباسشویی خارج کنید، بهتر است ماشین لباسشویی با دور خشک کن بیشتر انتخاب کنید.
ماشین لباسشویی‌های ایرانی معمولا دور خشک کن ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ دارند. این مشخصه در ماشین لباسشویی‌های خارجی ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، یا ۱۶۰۰ است. البته این اعداد حداکثر سرعت را نشان می‌دهند دستگاهی که دور خشک کن ۱۲۰۰ دارد، هنگام خشک کردن لباس‌ها می‌تواند با سرعت‌های ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ کارکند.
– اینکه چه ماشین لباسشویی از همه بهتر است، سوالی است که در مود هیچ وسیله برقی نمی‌توان به طور قطعی به آن پاسخ داد. آن هم در حالتی که وسایل برقی حتی در اولین روز استفاده خود با احتمال خرابی روبه رو هستند! اما نکته قابل توجه در این زمینه مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش است.
– بیشتر ماشین‌های لباسشویی عرض ۶۰ و ارتفاع ۸۵ سانتی متر دارند. پیش از خرید، فضای مناسب نصب آن را معین کنید.
– ماشین‌های لباسشویی با برچسب مصرف انرژی پایین گرانترهستند هرچند قیمت اولیه آن‌ها پایین‌تر باشد.
– توجه کنید که ماشین لباسشویی چه امکاناتی را برای شست وشو به شما می‌دهد. شستشو با آب سرد، شستشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه از جمله امکانات مفیدی هستند که می‌توانند در کاهش مصرف انرژی موثر باشند.
ماشین‌هایی که دربشان در قسمت جلوی آن‌ها قرار دارد بسیار کمتر از ماشین‌هایی که درب آن‌ها در قسمت بالا است آب مصرف می‌کنند. بعضی از انواع ماشین‌های لباسشویی با درب از جلو فقط به اندازه ۳۳ درصد دیگر ماشین لباسشویی‌ها مصرف آب دارند. پس به میزان مصرف آب دستگاه هم توجه کنید. شست وشو در ماشین‌های درب از جلو نیز بهتر انجام می‌شود.

واژه نامه

قفل کودک (child lock)
قفل کودک به کودکان کنجکاو اجازه نمی‌دهد تنظیمات صفحه کنترل را دست بزنند. به این ترتیب آن‌ها دیگر نمی‌توانند به طور اتفاقی برنامه شستشو را دچار وقفه کنند

نمایشگر (Display)
از روی نمایشگر می‌توانید وضعیت شستشو را کنترل کنید. این صفحه‌ها معمولا LEDیا LCDهستند.

برچسب انرژی (Energy Label)
این برچسب به شما امکان می‌دهد از میزان مصرف برق و آب و همچنین سروصدای دستگاه مطلع شوید. این میزان از Aتا G دسته بندی شده است. Aکمترین و Gبیشترین هزینه را نشان می‌دهد.

آبگیری مجدد (Extra Rinse)
این برنامه به شما اطمینان می‌دهد که ماده شوینده به طور کامل استفاده شده است. باقی ماندن مواد شوینده روی لباس‌ها باعث حساسیت پوستی و سوزش می‌شود.

کارکرد نیمه پر (Half Load)
با این قابلیت می‌توانید هنگامی که کار شست وشو به نیمه رسیده یا لباس کمتری داخل ماشین است، از آب و قدرت کمتری استفاده کنید. بسیاری از ماشین‌های امروزی این امکان را دارند که به صورت خودکار بار داخل ماشین را وزن کنند.

ظرفیت گنجایش (Load Capacity)
بیشترین مقدار باری است که ماشین می‌تواند تحمل کند. این مقدار در ماشین‌های لباسشویی مختلف متغیر است. راهنمای خرید ماشین لباسشویی از بانه

پیش شست وشو (Pre-wash)
با این برنامه، لباس‌های بسیار کثیف پیش از آغاز چرخه اصلی شست وشو با دمای پایین شسته می‌شوند.

شست وشوی سریع (Quick Wash)
امروزه زیاد شدن مشغله کاری باعث شده است وقت کمتری برای شستن لباس‌ها وجود داشته باشد بنابراین نیاز به داشتن یک ماشین لباسشویی که بتواند این کار را در زمان کمتری انجام دهد بیش از پیش احساس می‌شود. این گزینه علاوه بر شست وشوی سریع، سبب می‌شود از اب و برق کمتری استفاده شود.

سرعت چرخش آب (Spin Speed)
سرعت چرخش – بر حسب برنامه شستشو – در برخی از ماشین‌های لباسشویی به طور خودکار و در اغلب آن‌ها به صورت دستی قابل تنظیم است. بالا بودن این سرعت هنگام خشک کردن نیز باعث می‌شود رطوبت لباس‌ها بیشتر گرفته شود و سرعت خشک کردن لباس‌ها بیشتر شود. البته بالا بودن سرعت، مصرف انرژی و احتمال پاره یا فرشودن لباس‌ها را بالا می‌برد.

دور موتور متغیر (Variable Spin Speed)
به شما این امکان را می‌دهد که بدون در نظر گرفتن برنامه، سرعت چرخش را تعیین کنید.

شستشوی لباس‌ها پشمی (Wool Wash)
ماشین‌های لباسشویی معمولی فقط می‌توانند برخی از پارچه‌ها را بشویند. محدودیت این ماشین‌ها به گونه‌ای است که پلیور‌ها، روسری‌ها و یا بالش‌ها را باید با روش دیگری شست. این برنامه به منظور جلوگیری از چروک شدن لباس‌های پشمی و آسیب رساندن به آن‌ها طراحی شده است.

منطق فازی (Fuzzy logic)
این سیستم به طور خودکار دما، آب و میزان مواد شوینده را براساس مقدار لباس‌ها و درجه کثیفی ان‌ها تنظیم یمکند.

زمان باقی مانده (Time Remaining)
نشان دهنده زمان باقی مانده از شستشوی لباس‌ها است.

اتوکشی آسان (Easy Iron)
برای کاستن از چین و چروک لباس‌های ظریف برنامه‌های ویژه‌ای در برخی ماشین‌های لباسشویی وجود دارد. استفاده از آب بیشتر در آخرین مرحله شستشو (آبکشی) از ایجاد چروک جلوگیری می‌کند.

 ماشین لباسشویی های درب از جلو را در اولویت انتخاب خود قرار دهید 

چرا که مصرف آب و انرژی آنها نسبت به ماشین لباسشویی های درب از بالا به مراتب کمتر است. 

– در ماشین های لباسشویی درب از بالا به دلیل عمودی بودن مخزن باید آب روی کلیه لباس ها را بپوشاند حال آنکه ماشین های لباسشویی درب از جلو به علت افقی بودن مخزن به یک سوم این میزان آب (٣٣%) نیاز است چرا که هنگام چرخش غلطک نیروی جاذبه لباس ها را به داخل همان میزان آب بر می گرداند.

– ماشین های لباسشویی درب از بالا ابتدا محلول کفی را تخلیه نموده و مجددا مخزن را برای شستشو و آبکشی پر از آب می کنند، حال آنکه ماشین های لباسشویی درب از جلو همچنان که غلطک به چرخش خود ادامه می دهد آب تمییز را بر روی لباس ها می پاشند و بدین ترتیب صرفه جویی عظیمی در مصرف آب می نمایند.

– مکانیسم چرخش ماشین های لباسشویی درب از بالا استاندارد به طور متوسط ۶۵٠ دور در دقیقه است در حالیکه این عدد در ماشین های لباسشویی درب از جلو ١٠٠٠ دور در دقیقه و بالاتر می باشد که همین امر منجر به کاهش زمان کار و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

– در ماشین های لباسشویی درب از جلو مواد شوینده کمتری برای شستشو نیاز است.

– وجود قطعه همزن و نحوه قرارگیری مخزن در ماشین های لباسشویی درب از بالا منجر به در هم پیچیدن لباس ها و چروک شدن آنها می شود.

– ماشین های لباسشویی درب از جلو صدای کمتری تولید می کنند و از فضای رویی آنها نیز می توان استفاده کرد.

٢. ظرفیت ماشین لباسشویی را بر اساس تعداد افراد خانواده و میزان لباس های کثیف در طول یک هفته انتخاب کنید.
٣. حتما به علامت استاندارد ورتبه برچسب انرژی نصب شده بر روی دستگاه توجه کنید. ماشین های دارای رتبه مصرف انرژی پایین تر (A، A+، A++، …) دارای قیمت بالاتر و مصرف انرژی پایین تر(۴٠ الی ۷۵%) هستند.
برای مصرف بهینه انرژی، هنگام استفاده از ماشین لباسشویی به نکات زیر توجه داشته باشید:

– حتی الامکان از آب سرد برای شستشوی لباس ها استفاده کنید. شستشو با آب سرد نه تنها مصرف انرژی را کاهش می دهد، از چروک شدن و کدر شدن رنگ لباس ها و بر جای ماندن لک ها جلوگیری می کند. حداکثر میزان مصرف ماشین لباسشویی ٣۵ کیلووات ساعت است که قسمت اعظم این میزان انرژی صرف گرم کردن آب می شود. استفاده از آب سرد برای شستشو سالانه از انتشار چندین تن دی اکسید کربن جلوگیری می نماید.اگر ماشین لباسشویی نزدیک شیر آب گرم نصب می شود ترجیحا دستگاهی با دو ورودی آب (اصطلاحاً دارای دو شیر)را خریداری نمایید تا در صورت نیاز به شستشو با دمای بالا مقداری از آب گرم مورد نیاز از شیر مربوطه تامین و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

– از ظرفیت کامل ماشین لباسشویی برای شستن لباس ها استفاده کنید چرا که دستگاه یک میزان انرژی را برای هر میزان لباسی که داخل آن گذاشته باشید مصرف می کند. با استفاده از ظرفیت کامل دستگاه تعداد دفعات شستشو و میزان مصرف آب و انرژی را کاهش دهید.

– از روشن کردن ماشین لباسشویی در ساعات پیک مصرف برق (در تابستان ١۳ الی ١۷ و سپس ١۹ الی ٢٣- در زمستان ١۸ الی ٢٢) پرهیز کنید. 

– فیلتر خروجی آب ماشین لباسشویی را به طور مرتب بازرسی و تمییز کنید. (بویژه پس از شستن چیزهای پرزدار همچون پتو، عروسک و…)

– بجای استفاده از خشک کن دستگاه، لباس ها را با پهن کردن در هوای آزاد (یا گوشه ای از خانه) خشک کنید. اگر از خشک کن دستگاه استفاده می نمایید با قراردادن یک حوله تمییز و خشک و یک توپ تنیس در مخزن لباس، خشک شدن لباس ها را سریعتر کنید. حوله جاذب رطوبت و توپ تنیس کمک کننده جریان هوا بین لباس ها می باشند.

– از پاک کننده های خانگی بهره بگیرید:
• از بین بردن لک ها: پیش از شستشو محل لک دار را مدتی در محلولی از آب و سرکه یا آب و آبلیمو قرار دهید.
• جانشین سفید کننده: نصف فنجان آب لیمو ترش را به مواد شوینده اضافه کنید.
• نرم کننده: در مرحله آبکشی یک چهارم فنجان جوش شیرین داخل دستگاه بریزید
• ضد الکتریسیته: یک چهارم فنجان سرکه سفید به همراه مواد شوینده استفاده کنید

Reference:

sara.jamejamonline.ir
boomesa.com

 

راهنمای خرید دیگر کالاها:

درباره: آرزو شعاعی

انتشار این مطلب در:

شما هم نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *